Вольф Месінг:доля людини-загадки

 
Якщо Вольф Мессінг з чимось і пощастило, то з датою народження. 1899 рік, напередодні XX століття, коли віра в чудеса в усьому світі відроджувалися  з небаченою силою. А от з місцем народження вийшла осічка - злиденна Гура-Кальварія під Варшавою. Містечко населяла єврейська біднота, до якої належала і сім'я майбутнього чарівника. Його батько, озлоблений на життя невдаха на прізвисько Гершка-босяк, жив орендою крихітного садочка. Вольф і троє його братів змалку працювали в цьому саду, доглядаючи за яблунями і сливами, а в нагороду маючи тільки батьківську лайку і запотиличники.Ласки матері утішали  дітей недовго - Хана Мессінг рано померла від сухот.
 Вольф був дивним хлопчиком. Коли йому було чотири роки, мати помітила, що він ходить уві сні. Розумні люди порадили ставити біля його ліжка таз з холодною водою - ступаючи в нього, хлопчик прокидався.Врешті-решт він вилікувався від лунатизму. Приблизно тоді ж виявилося, що природа нагородила Вольфа феноменальною пам'яттю. Він легко запам'ятовував напам'ять цілі сторінки з Талмуду.  Батько вирішив зробити Вольфа рабином - вірний шматок хліба для сина, а заодно і для нього.Але хлопчисько, побувавши на виставі  заїжджого цирку, твердо вирішив стати фокусником. Побої нічого не дали, і глава сім'ї вирішив піти на хитрість. Якось увечері Вольф побачив біля ганку їх будиночка гігантську бородату фігуру в білому вбранні. «Сину мій!- Промовив незнайомець, - йди в єшіви і служи Господу! »Вражений хлопчик втратив свідомість.  Прокинувшись, покірно подався в єшіви - духовне училище. Може бути, світ і отримав би коли-небудь неабиякого рабина Мессінга, але два роки тому в їхній будинок заїхав у справах здоровенний бородатий мужик. І Вольф відразу впізнав у ньому страшного незнайомця. Батько обдурив його!  Того дня одинадцятирічний Вольф зробив відразу три серйозні провини.Таємно покинув рідний дім, вкрав гроші з кухля для пожертвувань, що висіла перед синагогою (там було всього дев'ять копійок), і сів у перший-ліпший поїзд.  Поїзд привіз його в Берлін, величезне місто, де ніхто не чекав маленького єврейського жебрачка. Вольф розносив речі, мив посуд, чистив черевики - і постійно відчайдушно голодував. Врешті-решт він упав на вулиці непритомним. Його ледь не відправили в морг - слабке биття серця почули лише в останній момент.Унікального пацієнта, який пролежав у глибокій непритомності три доби, помістили в клініку знаменитого психіатра Абеля. Відкривши очі, хлопчик сказав: «Не треба здавати мене в притулок!» Доктор був вражений - він саме думав про це ... Виявивши незвичайний дар хлопчака, Абель першим намагався вивчати його здібності. І навіть розвивати їх. Але звіти про експерименти згоріли в його кабінеті під час війни. І таке траплялося не раз - ніби якась сила наполегливо і владно приховувала все, що пов'язано з Мессінгом. "Чудо-дитиною» зацікавився імпресаріо Цельмейстер. Він влаштував Вольфа в цирк. 
Тепер по три дні на тиждень хлопчик проводив у кришталевій труні, занурюючи себе на потіху публіці в стан каталепсії - щось подібне до непритомності, що супроводжується повним онімінням тіла. Виступав він і з іншими номерами - проколював собі шию сталевий голкою, відшукував речі, заховані глядачами. Решту часу Вольф присвячував своїй освіті - розмовляв про психологію з кращими фахівцями того часу, багато читав.  Тепер на вулицях він намагався «підслухати» думки перехожих.Перевіряючи себе, підходив до молочниці і казав щось на кшталт: «Не хвилюйтеся, ваша дочка не забуде подоїти козу». А продавця в магазині заспокоював: «Борг вам скоро повернуть». Здивовані вигуки «піддослідних» говорили про те, що хлопчикові дійсно вдавалося читати чужі думки. У 1915 юний телепат приїхав з гастролями до Відня. Тут ним зацікавилися два гіганта науки XX століття - засновник психоаналізу Зігмунд Фрейд і геніальний фізик Альберт Ейнштейн.Під час показового сеансу, виконуючи уявне завдання Фрейда, Мессінг підійшов до Ейнштейна і пінцетом висмикнув з його розкішних вусів три волосини. З тих пір він не раз зустрічався з Фрейдом. На жаль, ці зустрічі не залишили сліду ні в одній з робіт віденського психоаналітика. Можливо, Фрейд просто відступив перед явищем, яке ніяк не міг пояснити. Але саме завдяки Фрейду Вольф розлучився з цирком, вирішивши: більше ніяких дешевих трюків - тільки «психологічні досліди», в яких він перевершив всіх конкурентів.  
Гастролі та інтриги Кілька років Мессінг провів у закордонних турне: Японія, Бразилія, Аргентина. А потім повернувся до Польщі. Тут його першим ділом забрали в армію. Не вміючого  стріляти і марширувати худого рядового призначили на кухню.Прямо з кухні його і відвезли до палацу «начальника Польщі» - маршала Пілсудського, заінтригованого  дивовижними «фокусами», про які йому розповіли підлеглі. Пізніше маршал не раз радився з Вольфом з найрізноманітніших питань. Наприклад, про розв'язці його роману з красунею Євгенією Левицької.Мессінг не став приховувати, що життя молодої жінки загрожує небезпека. Так і сталося: скоро Левицька, втративши надію з'єднатися з коханою людиною (Пілсудський був одружений), наклала на себе руки. .Гастрольні стежки не раз приводили Вольфа Мессінг в Берлін, де купався в променях слави інший провидець - Ерік Ян Гануссен. Теж єврей, він відрікся від свого народу і пішов в служіння до нацистів, став особистим астрологом Гітлера.Мессінг визнавав його талант, але вважав, що Гануссен часто використовує дешеві ефекти, впливаючи на публіку за допомогою гіпнозу. Гануссен ж ненавидів конкурента і вселив фюреру забобонний страх перед Мессінг. Втім, Гітлер боявся і самого Гануссена, який читав його таємні думки: після приходу до влади в 1933 він наказав «прибрати» астролога.  У самій Польщі у Мессінг теж було чимало недоброзичливців. Один з них підіслав до чарівника гарну даму, яка почала відверто спокушати його. Вольф, що розгадав її задум, непомітно викликав поліцію. Коли незнайомка вискочила на сходи з криком «Допоможіть, гвалтують!», Її там вже чекали правоохоронці з наручниками.  При цьому Мессінг не був ненависником жінок. У своїх турне він не раз заводив романи, потім одружився з артисткою , завів дітей. Ї х подальша доля невідома - вони, як і молодість Мессінга, залишилися в тій половині його життя, що відрізала війна.

 Ненависть фюрера  У вересні 1939 армади фашистських танків клином врізалися в Польщу. Відразу ж почалися розправи над євреями.Їх зганяли у гетто, а звідти відправляли в табори смерті. Цей скорботний шлях пройшла вся Гура-Кальварія, включаючи батька та братів Мессінга. Вони загинули в газових камерах Майданека. Самого провісника шанувальники його таланту сховали у Варшаві, в підвалі м'ясної крамниці.За два роки до цього Мессінг на одному виступі передбачив Гітлеру загибель, якщо той направить війська на схід. Тепер «ворога рейху» розшукували гестапівці. За його голову була обіцяна нагорода - двісті тисяч рейхсмарок. Просидівши під замком кілька днів, він вийшов на вулицю - і тут же був схоплений патрулем. Вольф спробував прищепити солдатам, що він художник (довге волосся, забруднені крейдою одяг), але отримав удар прикладом в обличчя , був  прокинутий  у в'язницю. «Ну, здрастуй, єврейський маг! - сказав  наглядач.- У Берліні тебе вже зачекалися ».  Мессінг передбачав, чим все це закінчиться. Його змусять робити прогнози, а потім приберуть, як Гануссена. Зібравши в кулак всю свою волю, він загіпнотизував наглядачів і замкнув їх у своїй камері. Але вихід охороняли, а сил вже не залишилося ...Мессінг вистрибнув з другого поверху (назавжди пошкодивши ноги) і, кульгаючи , побрів до околиці. Там він умовив проїжджав селянина заховати його у возі під сіном. Потім йому допомагали інші люди - хто за гроші, хто з поваги до його таланту.Темної листопадової ночі 1939 рибальський човен перевезла його через Буг в Радянський Союз. Країна, де він до цього жодного разу не був, тепер повинна була стати його будинком.

Зустріч зі Сталіним  І знову почалися дивні речі.Будь-якого втікача з-за кордону тоді чекали довгі перевірки, майже неминуче звинувачення в шпигунстві, а потім розстріл або табори. А Мессінг тут же дозволили вільно їздити по країні і виступати зі своїми дослідами.Сам він досить непереконливо пояснював, що вселив якимось чином думку про свою корисність для влади, одним із завдань якої було насадження матеріалізму.  "У Радянському Союзі, боролися проти забобонів у свідомості людей, не шанували ні ворожок, ні чарівників, ні хіромантів ...Довелося переконувати, демонструвати свої здібності тисячі разів », - так потім викладав свою версію Мессінг. І все-таки більш ймовірно, що доля чарівника склалася в СРСР настільки благополучно лише тому, що деякі високопоставлені і дуже компетентні люди знали про нього давно. Це підтвердилося через півроку, коли люди у формі повели Мессінг прямо зі сцени, посадили його в літак і відвезли до Москви. Там його ніби-то зустрів невисокий вусатий чоловік, знайомий всьому  населенню СРСР по незліченним портретам.  "Здрастуйте, товаришу Сталін, - сказав Мессінг.- А я вас на руках носив ' »-« Як це на руках? »- Здивувався вождь. - «Першого травня, на демонстрації». Поговоривши з Мессінгом, Сталін сказав: «Ну ви й хитрун!» На що чарівник нібито відповів: «Та що ви! От ви - так дійсно хитрун! " Що тут правда, що ні? Але такі історії, про які шепотіли в «кремлівських» родинах Москви, породили легенду про те, що Вольф Мессінг був чи не особистим провісником і радником Сталіна. Насправді ж вони зустрічалися лише кілька разів. Навряд чи «кремлівського горця» сподобалося б, що хтось-навіть у порядку психологічного досвіду - може читати його думки ...  


Артист вельми оригінального жанру  Мессінг в СРСР мало не спіткала доля Гануссена.Евакуйований під час війни в Ташкент, він провів два тижні в розпечених від спеки катівнях місцевого НКВС. Кажуть, через те, що не побажав дати гроші на будівництво військового літака. Але в це віриться слабо. Він ніколи не був жадібним і ще до в'язниці подарував фронту літак, а за ним і другий. До речі, на одному з них літав Герой Радянського Союзу знаменитий ас Костянтин Ковальов, який став після війни другом Мессінгу. Схоже, люди Берії домагалися від Вольфа Григоровича іншого - щоб той навчив їх техніці контролю над свідомістю.Погодився він чи ні, невідомо, але «конвеєр» допитів зробив свою справу. З в'язниці сміливець, який жартував  із самим Сталіним, вийшов зламаним, назавжди заляканий, вмить постарілою людиною.  


Побут чарівника  Життя Мессінг після війни виглядає по контрасту тихом і бідне подіями.Влада виділила йому однокімнатну квартиру в Москві, на Новопесчаной вулиці, де провісник оселився з дружиною Аїдою Михайлівною. Вони зустрілися у Новосибірську під час війни, і Аїда стала для Мессінг всім - другом, секретарем, асистентом.З нею вічний скиталец вперше знайшов свій будинок, де можна було скинути маску і стати самим собою. Але таким його бачили лише нечисленні друзі, як на підбір, люди неабиякі. Одному з них, Михайлові Михалкову (брата Сергія Михалкова) Мессінг пояснював: «У кожної людини є, припустимо, 20 відсотків інтуїції, тобто почуття самозбереження. У вас, людини яка воювала , виробилась інтуїція на 100 відсотків, у кого-то вона на 300, а в мене - тисяча відсотків! " Розпорядок дня Мессінг дотримувався залізно. Вставав о восьмій годині, робив зарядку, потім сідав за сніданок, завжди один і той же - кава з молоком, чорний хліб, яйце всмятку. Подовгі прогулянки  зі своїми двома собаками. Багато читав, особливо наукову фантастику та книги з психології. Перед роботою зазвичай спав хвилин тридцять (казав, що сон його заряджає енергією). Був боягузом , боявся блискавки, машин і людей у формі. У всьому слухався дружину і тільки іноді, коли справа стосувалося принципових питань, грізно вставав  і говорив іншим голосом, різким і скрипучим: «Це говорить тобі не Вольфочка, а Мессінг!"  Тим же владним голосом він говорив на сцені.У поєднанні з гучним ім'ям і неординарною зовнішністю це додавало йому успіху.  Багато років прожив у Радянському Союзі, він так і не опанував досконало російську  мову , що не раз приводило до забавних ситуацій. Одного разу, коли якась пані на виступі відмовилася дати йому для досвіду свою річ, Мессінг обурився: «Чому не даєте? Мені жінки завжди давали! »І не міг зрозуміти, чому зал вибухнув реготом. А коли йому говорили: «Здорово працюєте», - з гідністю відповів: «Так, я здоровий, не хворію!" Він не тільки не хворів, а й умів лікувати інших за допомогою гіпнозу. Однак не зміг допомогти своїй дружині. Вона померла від раку в 1960. Втративши Аїду Михайлівну, Мессінг півроку не виходив на сцену, але потім повернувся до роботи.Він об'їздив всю країну, від Карпат до узбецьких кишлаків і времянок будівельників Братська. Виступав завжди зі схожими номерами: просив глядачів ховати в залі всілякі предмети і знаходив їх, миттєво підраховував розсипані на підлозі сірники, відповідав на каверзні питання.Але найчастіше виконував завдання, які глядачі давали йому в думках. Наприклад, таке: зняти окуляри з носа дами, що сидить на шостому місці тринадцятого ряду, віднести їх на сцену і покласти в склянку обов'язково правим склом вниз. Подібні завдання Мессінг успішно виконував, не користуючись  репліками чи підказками асистентів. Офіційна наука не могла тоді цього пояснити, та й не дуже старалася.
У 1970-і роки почався справжній бум парапсихології, ентузіасти почали досліджувати всіх «телепатів», але Мессінг до таких експериментів чомусь ніхто не залучав. Чи тому, що в його дослідах не бачили особливої загадки - лише доведену до досконалості сприйнятливість до так званої ідеомоторики? Справа в тому, що, задумуючи завдання і вступаючи в уявний діалог з іншою людиною, ми непомітно для себе ледь непомітними  рухами рук, тулуба, око «ведемо» його, «підказуємо», що потрібно робити. Швидше за все саме так пояснить досліди Мессінга  будь-який сьогоднішній студент-психолог. Але є й інше пояснення: всі ці роки чарівник залишався під незримим «ковпаком» спецслужб. Не випадково після смерті всі його папери зникли разом з великим діамантовим перснем - талісманом, який він надягав під час виступів.Мессінг натякав друзям на якісь завдання «поважних осіб», які він виконував. На жаль, конкретно про це нічого не відомо. Якщо документи і залишилися, вони поховані в закритих архівах.  В останні роки Мессінг важко хворів.Він перестав виступати, боячись, що непосильний тягар чужих думок руйнує його мозок. Однак хвороба підкралася з іншого боку - відмовили судини на покалічених колись ногах. Їдучи до лікарні, він глянув на своє фото на стіні і сказав: «Ну все, Вольф, сюди ти більше не повернешся».Так і сталося: операція пройшла успішно, але раптово відмовили нирки, потім і легені. 8 листопада 1974 Вольф Мессінг помер.

Вольф Месінг:доля людини-загадки Вольф Месінг:доля людини-загадки Reviewed by Василь Герей on 00:32:00 Rating: 5

Немає коментарів: