«...На свободі я не мав достатньо часу, щоб розробити свій проект у подробицях і довести його здійсненність математичними обчисленнями», — це слова Миколи Кибальчича. Чим же він був зайнятий так, що для головної своєї справи знайшов час тільки в камері смертників в останні дні свого 28-річного життя?
Тут він захопився хімією, за що навіть одержав прізвисько Микола-піротехнік (любив улаштовувати феєрверки). Був одним із кращих учнів. Закінчивши гімназію з медаллю, він обрав для себе шлях вивчення точних наук. Це привело Миколу Кибальчича в солідний, із хорошою репутацією навчальний заклад — Петербурзький інститут інженерів шляхів сполучення імператора Олександра ІІ. Однак домагатися срібного значка інженера-шляховика юнак не став. Звільнився з третього курсу і перейшов до медико-хірургічної академії. Але стати лікарем йому вже не дали...
Переломним у житті обдарованого юнака став 1875 рік, коли він познайомився з народовольцями та їхніми ідеями. Під час літніх канікул, гостюючи у брата під Києвом, Микола Кибальчич мав необережність дати прочитати одному селянинові книжку, яка вважалася крамольною. Про це стало відомо поліції. Було заведено справу, і незабаром Микола опинився в Лук’янівській тюрмі. Тут Кибальчич провів майже три роки, після чого його випустили під нагляд поліції, але продовжити освіту не дозволили.
Народники належно оцінили здібності екс-студента. Він став працювати в так званих пекельних лабораторіях, де виготовляли вибухівку для терористичних актів (Микола став членом найрадикальнішого гуртка «Свобода або смерть»). Навчився в домашніх умовах робити нітрогліцерин і динаміт. Навіть більше — поліпшив їхню якість. Кибальчич перевершив винахідника динаміту — знаменитого Альфреда Нобеля (частка нітрогліцерину в динаміті шведського хіміка становила 25 відсотків, а у Кибальчича — 70, що давало значно потужнішу вибухову силу.) Впродовж року він виготовив кілька пудів такого динаміту. Приміщення лабораторій не відповідали призначенню, а сам Кибальчич жив між двома загрозами: загинути під час дослідів або бути схопленим на місці злочину.
26 серпня 1879 року на конспіративній квартирі в передмісті Петербурга виконавчий комітет «Народної волі» виніс смертний вирок імператорові Олександру ІІ. Терористи вважали, що варто вбити царя — й одразу ж (щойно про це стане відомо) вибухне всенародне повстання, яке знищить самодержавство та передасть усю владу в країні Установчим зборам. Як же вони гірко прорахувалися, ці жонглери бомбами! Народники відкрили справжнє «царське полювання». В Олександра ІІ вже тричі стріляли (два рази в Петербурзі і третій — у Берліні), але провидіння милувало його. Тепер же вирішили застосувати бомби. Перша пекельна машина Кибальчича чекала на царський поїзд восени 1879 року в Олександрівську (тепер Запоріжжя). Її вдалося непомітно закласти під полотно залізничної колії. Але при замиканні контактів щось не спрацювало, і поїзд царя, гуркочучи на стиках, пролетів повз терористів.
Другу бомбу підготував відомий терорист Степан Халтурін у підвальній кімнаті царського Зимового палацу, куди він улаштувався на роботу під виглядом столяра. Там Степанові Халтуріну вдалося непомітно накопичити у скрині три пуди динаміту (приносив він вибухівку під виглядом харчів). Та Олександра ІІ знову врятувала випадковість: він забалакався з племінником у своєму кабінеті, і коли прогримів вибух, у їдальні нікого не було.
Розлючені терористи продовжували розкидати тенета. Вистежили: щонеділі цар із Зимового проїжджав у Михайлівський манеж на розведення варти.
У неділю, 1 березня 1881 року, Олександр ІІ виїхав із Зимового палацу близько години пополудні в чудовому настрої. Щойно імператор схвалив доповідну записку з проектом реформ, підготовлену міністром внутрішніх справ Михайлом Лоріс-Меліковим. Створювалися дві комісії, які повинні були розробити реформу Державної ради. Це був перший, але сміливий і впевнений крок до конституційної монархії. Тоді ж, 1 березня 1881 року, Олександр ІІ хотів підписати у другій половині дня програму реформ, іменовану «Конституцією Лоріс-Мелікова». Перед від’їздом у манеж імператор збуджено сказав княгині Юр’ївській: «Справу зроблено! Маніфест буде оприлюднено в газетах у понеділок».
Коли карета на Катерининському каналі порівнялася з юнаком із пакетом у руках, він кинув пакунок під копита рисаків. Гримнув страшної сили вибух. Зойки, стогони... У калюжах крові двоє козаків... З усіх кінців біжать люди... Поліцейські схопили терориста, який намагався втекти. Імператор вийшов із карети, і тієї ж миті другий невідомий жбурнув щось у його бік. Гримнув вибух іще жахливішої сили... Коли хмара диму розсіялася, Олександр ІІ лежав на бруківці з роздробленими ногами і спливав кров’ю. Обличчя було закривавлене, крізь роздертий одяг біліла кістка. У снігу диміли шматки вирваного м’яса...
Новий імператор Олександр ІІІ, іще не поховавши батька, скасував його рішення щодо схвалення «Конституції Лоріс-Мелікова». Почалися арешти. Терорист, котрий кинув першу бомбу — дев’ятнадцятирічний студент Микола Рисаков, ледь почувши про страту, яка йому загрожувала, став «колотися». Посипалися прізвища, адреси явок та конспіративних квартир... За наводкою Рисакова 17 березня було заарештовано й Миколу Кибальчича як виробника царевбивчих бомб.
Після страти рідним Миколи Кибальчича було запропоновано змінити прізвище, однак вони відмовилися. За це всіх юнаків із їхньої родини виключили з навчальних закладів і відправили в солдати. Через півроку, не витримавши горя й переслідувань, померли сестра та брат Миколи. Буря не обійшла і його земляків. Указом Олександра ІІІ містечку Коропу заборонили розбудовуватися, а самим коропчанам було наказано спорудити церкву та все життя замолювати гріх земляка.
Едуард ПРИШУТОВ
Микола Кибальчич:пекельна лабораторія та унікальні винаходи
Reviewed by Василь Герей
on
12:21:00
Rating:
Немає коментарів: