Вражаючі факти про Івана ФранкаПро те, хто такий Іван Франко, нагадувати не варто. Постать українського генія, який володів 14-ма мовами і займався десятком різних видів творчої діяльності, повинна бути прикладом щоденного наслідування для кожного. Творча спадщина Франка вражає, а його працездатності дивуються найбільші трудоголіки сучасності.
Маленький мольфар
Іван Франко – це унікальний людський документ, якому немає аналогів не тільки в українській культурі, а й у світовій. Ця його унікальність бере початки ще з дитинства. Малого Франка мама, як відомо, називала Мироном. 
Іван Франко, учень третього класу Дрогобицької гімназії (із групового фото 1870 р.)
Існувало вірування, що довгоочікувані діти часто ставали жертвами злих духів. І щоб уберегти своє чадо від цього, його треба називати не на ім’я, яке дали при хрещенні, а домашнім, поганським(язичницьким) ім’ям. Ось чому для рідних Івась був малим Мироном. І ось цей малий Мирон володів надзвичайними, як тепер би сказали, екстрасенсорними здібностями. У селі його називали «лісова душа», адже малий Франко дуже часто блукав у лісі, розмовляв із деревами, пташками. Один із цікавих епізодів цього надзвичайного дитинства, коли малий Мирон дуже тісно спілкувався зі світом духів, Іван Франко навів в автобіографічному оповіданні «Під оборогом», у якому хлопчик – такий собі маленький мольфар – відвів від села грозову хмару. Дослідники погоджуються, що цей епізод швидше за все таки мав місце у дитинстві Франка. Найдивовижнішим у цьому є не те, що малий Мирон був такою собі химерною, навіть трохи дивною дитиною, а те, що він замість того, щоб стати сільським ворожбитом чи чарівником, став одним із провідних європейських інтелектуалів. 
Франко у цифрах
Іван Франко прожив неповних 60 років земного життя, з них понад 40 років віддав активній творчій діяльності. 
У практичному підсумку ці 40 років – це 6000 творів. Це означає, що кожних два дні з-під пера письменника виходив новий твір, який міг бути віршем чи новелою, або й повістю, романом чи монографією. За час активної творчої діяльності Франка в нього вийшло 220 окремих видань, це означає, що кожного року Франко видавав 5-6 книжок. Серед сучасних письменників таких титанів немає, а колосальна працездатність Франка просто вражає. 
Перший фаховий літератор
Іван Франко став першим українським письменником, який почав заробляти на життя пером. 
До нього наші літератори здебільшого у літературу бавилися. А якщо й працювали серйозно, то вижити з цього не могли. І незважаючи на те, що всі звикли вважати, що Франко – бідний-бідний письменник, що мало місце в його біографії, він заробляв доволі непогано. Вартує подивитися на Франкову садибу, яка колись була на околиці Львова, а тепер розташована в одному з найбільш елітних районів міста біля Стрийського парку. Не всі українські письменники можуть дозволити собі сьогодні такий особняк навіть у кредит, причому Франко, виплачуючи банку позику, ще й утримував жінку і чотирьох дітей. Саме завдяки літературній та журналістській діяльності Франко умів давати раду собі і своїй великій родині.
Забув про весілля через вірш
Шлюб Ольги Хоружинської та Івана Франка став, як казали гості на весіллі, символом єднання Галичини і Наддніпрянщини.
Ольга з чоловіком Іваном Франком. Київ, травень 1886 р
 Молодята вінчалися далекого 1886 року в Києві. Проте щастю закоханих мало не завадив… вірш. Коли вся весільна процесія вже була готова до церемонії: зібралися дружки, бояри, гості, молода вже одягла фату, нареченого все не було. Кинулися шукати молодого. Франка знайшли в кабінеті батька нареченої. Іван забув про власне весілля, бо знайшов якусь стару книжку і переписував із неї рідкісного вірша. Бібліоманія, якою страждав Франко, мало не поставила під загрозу шлюб письменника. 
Діти і тварини
Діти Франка, троє синів – Андрій, Петро і Тарас, а також дочка Ганна, були дуже збитошні.
Вони завжди голосно бавилися, постійно вигадували якісь нові каверзи. Наприклад, поливали перехожих водою з балкона або гатили цвяхи в дошки. До цього всього гармидеру додайте справжній зоопарк, який панував в оселі Франків. Іван Якович працював, а в оселі товклося восьмеро дітей. Десь з-під дивана вилазила черепаха, хатою ходив бузько зі зламаним крилом, а долівкою плигали жаби, яких хлопчаки спіймали для того, щоб нагодувати бузька. А в кутках іще й морські свинки хрумали капусту. І в цьому всьому Франко, тримаючи дітей на руках, навіть якось умудрявся писати свої геніальні твори. Сам письменник дуже любив тварин. У підвалі свого особняка на вул. Понінського Франко тримав кроликів, але найбільше любив собак, яких у нього було кілька. Франкові собаки манерами не вирізнялися і любили гавкати тоді, коли їм заманеться. Відомий сусід Франка, Михайло Грушевський, неодноразово скаржився письменнику на його невихованих домашніх улюбленців, які не давали ночами поважному професору ані спати, ані працювати. Часто, як згадує донька поета, їхня оселя нагадувала «звірячу клініку» з покаліченими тваринами, яких Франки підбирали на вулиці і лікували вдома. 


Петро Франко – летун УГА
Варто також згадати, що Франків син Петро, як відомо, був одним із засновників «Пласту», а також одним із перших, хто долучився до руху Українських Січових Стрільців, згодом сотником Легіону УСС.
Петро Франко
 Проте мало хто знає, що Петро Франко також був одним із засновників української військової авіації. Він очолював підрозділ летунів УГА і в цьому питанні був, можна сказати, на передовій, адже тоді авіація була найновішим досягненням прогресу. Що важливо підкреслити, Іван Франко не лише висував і пропонував певні політичні гасла чи ідеї, якими він прислужився національно-визвольному рухові. Він віддав йому найцінніше, що в нього було, – власного сина Петра, який продовжив батьківську справу у боротьбі за Україну цілком практично – у війську.
Рибалка-ас
Він умів працювати, він умів відпочивати. Так можна сказати і про Франка. Більше того, Франко і тут став першопрохідцем, адже саме його вважають засновником туристичного руху в Галичині.
 Іван Франко був першим професійним туристом, який не лише сам багато мандрував, а й організовував піші мандрівки Галичиною і Карпатами. У 1884 році він організував першу українську студентську пішу мандрівку. А один із віршів, який Франко написав з цієї нагоди, став спортивним гімном Галичини. Його сини також активно займалися спортом, зокрема футболом і великим тенісом, про який тоді ще у Львові мало знали. Але найсправжнісінькою пристрастю Івана Франка була риболовля. Тільки випадала вільна хвилина, Франко брав сіті і їхав кудись за Львів, бо, як жартував поет, у Полтві нічого доброго спіймати не можна було. Франко не любив вудок, а рибу ловив сітями чи ятерами, при чому власного виробництва. У риболовлі Франко був справжнім віртуозом, адже вмів ловити форель голими руками. Також письменник був прихильником «тихого полювання» на гриби, на яких прекрасно розумівся. 
Перший український політик
Сьогодні мало хто пам’ятає, що саме Франко був першим головою першої української політичної партії – Русько-української радикальної партії. І. Франко, очолюючи її, став першим справжнім українським політичним лідером. 
Не просто громадським діячем, а фаховим політиком. Також один із маловідомих фактів Франкової політичної діяльності – підтримка феміністичного руху. Він підтримував видання першого українського жіночого альманаху «Перший вінок», який видавали Наталя Кобринська та Олена Пчілка.
Політичний провидець
Франко володів також даром політичного передбачення. Він був одним із перших у цілій Європі, хто передбачив крах ідеології марксизму. Франко у своїх працях, зокрема у трактаті «Що таке поступ?», написав, що Енгельсова народна держава згодом стане справжньою народною тюрмою, як згодом і сталося. А ще, до прикладу, жахливі картини з поеми Мойсей, як мати їсть тіло свого плоду. Багато хто з дослідників стверджує, що в такий спосіб Франко якимось внутрішнім зором передбачив Голодомор. 

«Я вірю в Бога, але не так, як ви усі»
Поширена думка, що Франко був атеїстом. У радянські часи цю тезу підтримували і навіть спеціально для цього фальсифікували твори Франка. Насправді Франко не був атеїстом, адже виріс у побожній родині. Його батько, коваль Яків, який викував хрест на честь скасування панщини і подарував церкві коштовне Євангеліє, був одним із найбільших жертводавців Нагуєвицької церкви. Дитинство Франка було сповнене селянської релігійності, а от потім він почав шукати свій власний шлях до Бога. Проте його вільнодумство не заважало йому досліджувати Святе Письмо, товаришувати з галицькими священиками та навіть співати при Службі Божій. Наприкінці життя одній із своїх сучасниць Франко сказав: «Я вірю в Бога, але не так, як ви усі». Франко вірив у Бога, і багато творів свідчать про це, – стверджує Богдан Тихолоз, – але його віра була понадконфесійною. Як і Шевченко, він був глибоко віруючою людиною, проте пройшов свою тернисту дорогу до цієї віри. Як і митрополит Андрей Шептицький, з яким у письменника були приязні взаємини, Франко став Мойсеєм свого народу. 
Богдан Тихолоз, Галина ЧОП


Вражаючі факти про Івана Франка Вражаючі факти про Івана Франка Reviewed by Василь Герей on 04:56:00 Rating: 5

10 коментарів:

 1. Щодо заробітків Івана Франка, то воно трішки не так. За будинок, який не є таким уже великим, діти розплачувались ще років двадцять після смерті батька. Те, що він часто не зводив кінці з кінцями, говорить той факт, що дійсно геній змушений був підробляти у якійсь польській газеті, переписуючи для редактора (надходили нерозбірливим почерком, часом безграмотні) і редагуючи матеріали. Ви зрозуміли характер роботи поета?

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. Хотілось би запитати у вельмишановного пана трінчука, чи як інакше він зветься, чи знайомі ви з творчистю І.Я. Франка? Великий сумнів закрадається у серце, бо брати під сумнів значення праць і назвати людину титанічних ума і праці "поетом" може тільки людина, яка немає ніякого поняття про творчу і суспільно-політичну спадщину І.Я. Франка

   Видалити
  2. Дякую шановній п. Нестеровій за намір захистити Івана Франка. Це похвально. Цілком погоджуюсь з оцінкою нариса (наступний коментар). А щодо мого знайомства з творчістю Франка, то воно, у якійсь мірі, непогане. Маю 50 томів і майже все прочитав, маю всі додаткові матеріали, які видано як додаток до 50 т. Маю матеріали (майже всі) конференцій, присвячених Іванові Франку, якими теж грунтовно ознайомлений. Але у коментарі я говорив не про це. Багато людей базікає, як добре жив Франко. Побудував дім і т. д. А мене це обурює, бо я добре знаю, що Франко не жив не тільки в розкоші, а нерідко й бідував. Повторюю. Уже в кінці життя він змушений був підробляти у поганій польській газеті, як звичайний переписувач матеріалів. А щодо значення його творчості, то я з Вами цілком погоджуюсь. І радий, що Ви захищаєте Івана Франка. У цьому - я з Вами. Хай щастить.

   Видалити
  3. А чи можна довідатися, пане Трінчук, яку-таку ви маєте на увазі газету, коли пишете: "Уже в кінці життя він змушений був підробляти у поганій польській газеті..."?

   Видалити
 2. Поверхностный и бездарный очерк, который составлен из кусочков различных материалов и совершенно не отражает ни характера и ни глубины мышления и самой личности такого титана как И.Я. Франко. Только его публицистика могла бы поспорить с каким-нибудь лениным, где есть и предсказание, что произойдет если внедрять в реальную жизнь бредни маркса и энгельса, и в то же время он (Франко) разрабатывает теорию формирования настоящей украинской нации, способной построить свое независимое государство.

  ВідповістиВидалити
 3. Називається "чув дзвiн та не знав де вiн..." Франкo не утримував сiмю, а навпаки - oдружився з рoзрахунку. Йoгo дружина Ольга Хоружинська пoхoдила зi старoвиннoгo замoжнoгo кoзацькoгo рoду. Освiчена (досконало володіла англійською, французькою, німецькою, російською мoвами) з багатим пoсагoм (500 тисяч зoлoтих рублiв!) видавала журнал, йoгo твoрий й частo перекладала рoбила ïх переклади та писалла статтi для ньoгo. Дружина такoж спoнукала й прoплатила йoгo oсвiту й захист дoктoрськoï. Безумoвнo Франкo таланoвитий письменник, але виявився абсoлютнo безпoрадним гoспoдарем, i я б навiсть сказала егoïстичним, жoрстoким чoлoвiкoм. Вiн рoзтранжирив пoсаг дружини, й майже дoвiв ïï дo бoжевiлля свoïми рoманами з iншими жiнками. Одну зi свoïх кoханoк (Целіну Зигмунтовську (Журовську))разoм з ïï дiтьми вiн навiть пoселив у свoєму будинку, перекoнуючи дружину, щo тo екoнoмка. Талант талантoм, але не треба з Франка рoбити ангела. Як батькo вiн такoж не занадтo удiлявся дo вихoвання свoïх дiтей, якi пoвoдилися настiльки збитoчнo дo сусiдiв (псували ïхнє майнo, кидалися камiнням i так далi), щo тi не oднoразoвo були змушенi навiть пoдавати судoвi скари. Одним iз сусiдiв Франка був, дo речi, Грушевський, тoй самий, щo написав вiдoму нам Істoiю Украïни. Й вiн такoж мав надзвичайнo натягнутi стoсунки з сiмействoм Франкiв через ïх збитoчних дiтей та кiлькoх галасливих сoбак. Й ще мoжна привести купу цiкавих не таких пафoсних фактiв прo Франка-людину. Тoж краще не мiшайте твoрчiсть та oсoбистiсть, пoбутoве життя. А якщo беретеся за таку справу, так пiдхoдьте дo цьoгo критичнo, а не висмoктуйте пафoс iз пальця.

  ВідповістиВидалити
  Відповіді
  1. В Україні Біпьшість байсирюків Візантії і вівців Римських агвур То своє Рідне Свої Пророки і генії вони звияайно бридкі для них і так свято прагнуть вилити на них келих бруду Бо християни за століття вилили не достатньо То посмокчі пальці чи ноги в Ісуса і напиши який він був

   Видалити
 4. Вельмишановна пані інкогніто (Unknown), навіщо ви знову пишете дурниці? На підставі чого ви вважаєте, що Франко не утримував сімʼю? І звідки ви взяли цифру – 500 тисяч золотих рублів посагу Ольги Франко (бо франкознавцям відомі набагато скромніші цифри її посагу)? Які такі статті писала Ольга Франко ДЛЯ ФРАНКА? Хвороба Ольги Франко була спадковою, а відтак винні тут гени, а не Франко. Так, у сімʼї Франків не все було гладко. Бо ж, якщо люди щасливі у шлюбі, то щасливі обоє, а якщо нещасні – то також обоє. Ніхто з Франка ангела не робить, йдеться про те, що був живим чоловіком. Не був ангелом, але і не був демоном, яким ви намагаєтеся його зробити під впливом шкідливої лектури пера Ганни Черкаської. Що стосується взаємин Франка з Грушевським, то хто-хто, а малі Франчата останньою чергою були тут винні. До речі, саме Ольга Франко як мати толерувала збиточність своїх дітей. Про судові позови, повʼязані зі збиточністю дітей, не знаю жодного документально свідчення. Якщо маєте такі дані, поділіться з громадськістю (NB: плоди фантазії – документами не вважаються!). Тож не висмоктуйте з пальця (мовлячи вашими ж словами) те, чого не було і ставтеся критично до лектури, яку читаєте. Бо бузинівщини нам уже і так досить. Зрештою, як відомо, її «творець» погано закінчив.

  ВідповістиВидалити