Повстанські гроші-бофони

В підпільних друкарнях УПА виготовлялася своєрідна грошова одиниця — бофони. Їх давали людям, які допомагали визвольному руху. Планувалося, що зі здобуттям незалежності, бофони можна буде обміняти на чинні гроші. Відтепер колекція цих грошових документів, надрукованих до Великодніх свят у 1940-х доступна он-лайн.  
Центр досліджень визвольного руху спільно із Архівом СБУ оприлюднили у Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua колекцію  «бофонів» – грошових знаків ОУН та УПА, присвячених великодній тематиці. Бофони з колекції були виготовлені у 1947—1950 роках на Львівщині та Івано-Франківщині у підпільних друкарнях.
Бофони (скорочення від словосполучення «бойовий фонд») – це грошові документи (квитанції) з національною символікою та символікою ОУН і УПА із фіксованими номіналами. Уповноважені особи від ОУН чи УПА видавали їх населенню за добровільно внесені кошти, у вигляді готівки, іноді продуктів харчування, одягу, реманенту. В майбутньому планувалось, що, коли постане Українська держава, ці гроші будуть обмінюватись на справжні.
«Крім суто фінансової ролі бофони також виконували агітаційну функцію. Наприклад у цій колекції можна бачити, що на бофонах друкувалося гасло «Христос Воскрес! Воскресне Україна!»», — розповів упорядник колекції, заступник директора Архіву СБУ Володимир Бірчак.
«Колекція Галузевого державного архіву Служби безпеки України налічує більше сотні бофонів. Вони потрапили до матеріалів НКВД-КҐБ як конфіскати: вилучалися під час чекістсько-військових операцій, а також коли захоплювали криївки», — повідомив В.Бірчак.Ознайомитися та скопіювати архівні матеріали можуть усі охочі в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua за посиланням.
Повстанські гроші-бофони Повстанські гроші-бофони Reviewed by Василь Герей on 04:24:00 Rating: 5

Немає коментарів: