«БЛИСКУЧА КАР'ЄРА» ТАДУЧЕПИ
Нефертіті не єгиптянка, як прийнято вважати. Дотопер вчені сперечаються щодо походження цариці. Існує думка, що таємниця прихована в її імені. Адже слово «Нефертіті» перекладається з єгипетської мови як «привезена красуня». Очевидно, 12-літню Тадучепу (згодом Нефертіті) батько привіз фараонові Аменхотепу в «дім прикрас», тобто гарем. Юну красуню обміняли на тонну прикрас, золота, срібла і слонової кістки і привезли в єгипетське місто Фіви. Там її назвали новим ім'ям Нефертіті. Після смерті батька юний Аменхотеп IV отримав іноземну красуню в спадок. Кохання фараона було таке велике, що він розпустив величезний батьковий гарем і оголосив дружину правителькою. Приймаючи іноземних послів і укладаючи важливі договори, він присягався любов'ю до дружини.
До історії Єгипту чоловік Нефертіті увійшов як один з найгуманніших правителів. Іноді Аменхотепа зображають слабким, дивним, хворобливим хлопцем, одержимим ідеями загальної рівності, миру і дружби між людьми і різними народами. Проте саме Аменхотеп IV провів сміливу релігійну реформу. На це не наважувався до нього жоден з 350 правителів, що посідали єгипетський престол.
КРАСА НЕФЕРТІТІ
Мумія Нефертіті |
Згідно з легендою і за багатьма розшифрованми ієрогліфами, сонячна краса Нефертіті поширювалася і на її душу. Вона оспівувалася як ніжна красуня, улюбленка Сонця, що втихомирювала всіх своїм милосердям. Ієрогліфічні написи вихваляють не тільки красу цариці, але і її божественну здатність викликати до себе пошану. Нефертіті називали «володаркою приємностей», що «утихомирює небо і землю солодким голосом і добротою».
Сам Ехнатон називав свою дружину «насолодою свого серця» і бажав їй жити «вічно-віковічно». У папірусі, де записано повчання про сім'ю мудрого фараона, розповідається про ідеальне сімейне щастя царственого подружжя до самої смерті. Цей міф кочував в часі від античних греків до римлян і став всесвітнім. Любовні стосунки Ехнатона і цариці були відображені в десятках і сотнях малюнків і барельєфів. На одній з фресок є навіть одна надзвичайно смілива і відверта картина, яку ми цілком можемо назвати еротичною. Ехнатон ніжно обіймає і цілує Нефертіті у вуста. Це перше зображення любові в історії мистецтва.
ОСОБИСТА ТРАГЕДІЯ
Статуя Нефертіті, Єгипетський музей в Берліні |
БОРОТЬБА ЗА НЕФЕРТІТІ
Знаменитий бюст Нефертіті, який німецький археолог Людвиг Борхард викопав в пустелі у 1912 році, вважають справжнім чудом світового мистецтва. Єгипетська влада висунула вимогу повернути знахідку. Німці грубо відмовили, а потім фашистський лідер забрав статуетку у свій бункер і, кажуть, міг дивитись на красуню днями і ночами. Скульптура досі зберігається в Берлінському музеї, але німецька влада поступово почала віддавати Єгипту культурну спадщину, і можливо, незабаром Нефертіті повернеться додому!
Місце поховання Нефертіті невідоме, а тіло було виявлене в 2003 році серед уже давно знайдених мумій, що підтвердили проведені в 2010 році генетичні дослідження. Комп'ютерним моделюванням з мумії вдалося відтворити вигляд Нефертіті, який виявився на диво схожим із всесвітньо відомим бюстом, знайденим в 1912 році німецьким археологом Людвігом Борхардтом.
Евеліна Ковальчук
Загадки цариці Нефертіті
Reviewed by Василь Герей
on
14:08:00
Rating:
Немає коментарів: