Таємне кохання Анни АхматовоїАнна Андріївна Ахматова (1889-1966) не любила розповідати про своє особисте життя, про її романах нам відомо зі слів друзів, близьких, знайомих. Часто поетеса сама у віршах розкривала таємниці своїх почуттів до улюблених чоловіків. І лише одна історія, яка трапилася з нею в молодості, коли поетесі ледве виповнилося двадцять років, породила чимало загадок, розгадати які до кінця не вдається досі.
Ахматова ретельно приховувала історію цієї любові і лише наприкінці життя злегка відкрила завісу над її теплим почуттям до італійському художника Амедео Модільяні (1884-1920). Італійський єврей за походженням, Модільяні переїхав до Парижа в 1906 році, щоб брати уроки художньої майстерності в іменитих французьких живописців і заявити про себе, як про молодого, талановитого художника. Модільяні був невідомий і дуже бідний, а обличчя його випромінювало таку разючу безтурботність і спокій, що Ахматової він видався людиною з дивного, незрозумілого їй,  іншого світу.
Амедео Модільяні 
Витончений, аристократичний, чутливий, Амедео відрізнявся особливою екстравагантністю, яка відразу кинулася в очі молодої дівчини. Вона згадувала, що в першу їхню зустріч Модільяні був одягнений в жовті вельветові штани і яскраву, такого ж кольору, куртку. Вигляд у нього був безглуздий, однак художник так витончено міг подати себе, що здавався елегантним красенем, немов одягненим в найдорожчі вбрання за останньою паризькою модою.
У той рік Модільяні ледь виповнилося двадцять шість років, Ганні Андріївні, на той час, двадцять. За місяць до цієї зустрічі, навесні 1910 року, вона побралася з поетом Миколою Гумільовим, і закохані відправилися в Париж. Модільяні зустрів Ахматову в самому центрі французької столиці. Говорили, що поетеса була така красива, що на вулицях всі заглядалися на неї, а незнайомі чоловіки без сорому вголос захоплювалися її чарівністю. «Я була просто чужа, - згадувала Ганна Андріївна, - ймовірно, не дуже зрозуміла ... жінка, іноземка ». Художник обережно попросив у Ахматової дозвіл написати її портрет. Вона погодилася. Так почалася історія пристрасного, але короткочасного кохання.
Після повернення в Петербург Ахматова продовжувала писати вірші і вступила на історико-літературні курси, а її чоловік, Микола Гумільов, з нетерпінням дочекавшись осені, виїхав на початку вересня в Африку, пообіцявши повернутися тільки до наступної весни.
Молодій дружині, яку все частіше називали «солом'яною вдовою», було дуже самотньо. І нібито читаючи її думки, паризький красень раптом прислав палкий лист, в якому зізнався, що не може забути її і мріє про нову зустріч. Листи стали частими, і в кожному з них Модільяні зізнавався в коханні.
Однак від друзів, що побували в Парижі, Ахматова знала, що Модільяні, зловживав вином  і наркотиками. Художника гнітили злидні і безнадія. А російська дівчина, яка так стрімко влетіла в його життя, залишалася  в далекій та чужій країні.
У березні 1911 року Гумільов повернувся з Африки. І майже відразу у подружжя сталася велика сварка. Ображена Ахматова, згадавши про паризького шанувальника, раптово виїхала до Франції, де провела довгих три місяці.
Амедео побачила вона зовсім іншим. Худий, блідий, змарнілий від пияцтва і безсонних ночей в колі своїх улюблених натурниць, Дедо різко постарів відразу на багато років. Він відростив бороду і здавався тепер майже старим. Однак для Ахматової її пристрасний італієць залишався найкрасивішим на світі. Він, як і раніше, обпікав її таємничим, пронизливим поглядом.
Модільяні подарував Ганні Андріївні незабутні дні, які залишилися з нею на все життя. Через багато років вона розповідала, що художник був такий бідний, що не міг її нікуди запросити і водив по місту. Їм доводилося сидіти в улюбленому Люксембурзькому саду на лавці, а не на зручних стільцях, за які довелося б платити. Вони гуляли нічним Парижем, та його старовинними, темними вуличками, а одного разу навіть заблукали і прийшли до майстерні художника лише під ранок.
У крихітній, заставленій полотнами кімнатці Ахматова позувала художнику. В той сезон Модільяні намалював на папері, за словами поетеси, більше десяти її портретів, які згоріли потім під час пожежі. Проте до цих пір деякі мистецтвознавці вважають, що Ахматова сховала їх, нібито не бажаючи показати світові. Можливо, Ганна Андріївна боялася, що портрети могли сказати всю правду про їхні стосунки ...
Через багато років, серед малюнків художника знайшли два портрети з оголеної жінки і виявили явну схожість моделі зі знаменитою російською поетесою. Ці малюнки стали підтвердженням любові Модільяні і Ахматової. Вони могли б бути разом, проте доля розлучила їх назавжди. Але в той рік закохані не думали про вічну розлуку. Вони були разом. Він - самотній і бідний італійський художник, вона - заміжня російська жінка.
Вдень Модільяні водив Ганну Андріївну до музеїв, особливо часто вони заходили в єгипетський підвал Лувру. Амедео був переконаний, що лише єгипетське мистецтво може вважатися найдостойнішим. Художник відкидав інші напрями в живописі. Російську подругу він зображував в нарядах єгипетських цариць і танцівниць.
Коли ж наставала ніч, закохані виходили з майстерні і гуляли під відкритим небом. За спогадами Ахматової, у ті дні йшли рясні дощі, і турботливий Дедо, прихопивши на випадок дощу величезну чорну парасольку, розкривав її над Анною, немов ховаючи її від усіх життєвих турбот. У такі хвилини для Ахматової існував лише він - її дивний друг, який здавався малою дитиною та безглуздим романтиком.
Ахматова згадувала, що ніколи не бачила Амедео п'яним. Лише одного разу, накурившись гашишу, він лежав і в розгубленості тримав її руку, повторюючи: «Sois bonne, sois douce». «Але ні доброю, ні ніжною, - додавала поетеса, - я з ним не була».
Коли Ахматова, залишаючи Париж, прощалася з художником, той віддав їй згортки малюнків, , не бажаючи більше терпіти п'яні бешкети Амедео, Беатріс пішла від нього.
Через рік художник захопився двадцятирічної дівчиною Жанною Ебютерн. Вони стали жити разом, і восени 1918 року Жанна народила Модільяні дочку. Художник був щасливий, нарешті він знайшов сім'ю і довгоочікуваний спокій. Однак сили його танули з кожним днем. В кінці 1919 року Модільяні сильно застудився і через місяць помер. Збожеволіла від горя дружина, вже вісім місяців носила під серцем другу дитину, не змогла пережити смерть коханого. Вона викинулася з вікна на наступний же день, оскільки хотіла піти з життя разом з Амедео.
Анна Ахматова дізналася про смерть Модільяні випадково, коли в один із січневих вечорів 1920 відкрила старий європейський журнал з мистецтва і побачила маленький некролог, де повідомлялося про непоправиму втрату для живопису - помер чудовий художник.
Дочка Амедео Модільяні, ставши дорослою, написала книгу про свого батька, в якому описала його життя і десятки романів з різними жінками. Вона згадала всіх - і тих, до кого її батько відчував сильні почуття, і тих, зв'язок з якими був нетривалим. І тільки про Ахматову в цій книзі не сказано ні слова.
Можливо, італійський художник, так само як і поетеса, не бажав розголошувати їхнє взаємне, здавалася незвичайне кохання.
Важка ти, любовна пам'ять! 
Мені в диму твоєму співати і горіти, 
А іншим - це тільки полум'я, 
Щоб остигнула душу гріти.
А. АХМАТОВА
У 1922 році світ визнав Модільяні великим художником. У наші дні його картини продаються на аукціонах за п'ятнадцять і більше мільйонів доларів. На початку 1960-х років, після триденного відвідування Парижа (через більш ніж п'ятдесят років) Ахматова все-таки зважилася написати спогади про зустріч з італійським художником і їх нетривалий, але дуже яскравий роман. Тоді вона зізналася: «Все, що відбувалося, було для нас обох передісторією нашого життя: його - дуже короткою, моєю - дуже довгою». Анна Андріївна Ахматова більше не заперечувала свою любов до італійського красеня Амедео Модільяні.
Поетеса померла 5 березня 1966 під Москвою, в Домодєдово. Поховали її в Комарові, поблизу Петербурга.

На початку 1990-х років в Італії відбулася виставка робіт італійського художника. Серед ста картин відвідувачі побачили дванадцять зображень красивої, молодої, чорнявої дівчини. Це були портрети великої російської поетеси Анни Андріївни Ахматової.
Таємне кохання Анни Ахматової Таємне кохання Анни Ахматової Reviewed by Василь Герей on 10:55:00 Rating: 5

Немає коментарів: