Українські типи:зовнішність ,історія і характер

При описі українців часто вдаються до старого звичного стереотипу - "чорні брови, карі очі". Але якщо уважно придивитися, це кліше давно застаріло: серед наших співвітчизників зустрічаються русяві й чорняві, кароокі і світлоокі представники українських земель.


Антропологи і психологи виділили сім основних типів зовнішності українців і зясували якими рисами характеру вони володіють
Як пояснив доктор історичних наук за спеціальністю "Етнологія та антропологія", провідний науковий співробітник Інституту народознавства НАН України Сергій Сегеда, глобально всі варіанти української зовнішності відносяться до одного великого антропологічного типу, який вже ділиться на кілька варіантів.
"Загальний тип дуже явно виражений на тлі європейських народів і називається "центральноукраїнський", "український" або "подніпровський". Але під ними мається на увазі одна і та ж типова зовнішність: кругла форма голови, переважно темні очі і волосся, відносно широке обличчя і прямий ніс. Такі риси характерні 60-70% жителів нашої країни. Проте в цьому загальному типі існують різні "відтінки" українців, чіткі межі яких давно стерлися ", - пояснює Сегеда.
Крім того, крім зовнішніх відмінностей, експерти говорять про різноманітність звичок. Як пояснили нам психологи, регіон проживання в поєднанні з історичним минулим формує різні риси характеру.
"Тут проявляються й погодні умови, і географія місцевості, - говорить психолог Сергій Стеблинський. - Наприклад, багато сонця і тепла роблять місцевих жителів більш радісними і емоційними на півдні країни. А ось жителі степової України легко ставляться до змін і схильні до переїздів з- за проживання на рівнині, де відсутні природні перешкоди. Якщо взяти жителів Західної України, то можна сказати, що вони більш загартовані й стійкі. Гірська місцевість формує в них непримиренність і гостре почуття справедливості. А ось українців з півночі прийнято вважати більш похмурими, раціональними та скептичними через холодний клімат ".

1. Південна антропологічна зона: Нижньодніпровсько-прутський тип - чорняві люди з веселою вдачею
Де живуть. В давнину такий тип українців дослідники найчастіше зустрічали в районі Північно-Західного Причорномор'я, Нижнього Піддніпров'я і частково на Буковині. У сучасній же Україні - це Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька і частково Дніпропетровська, Донецька, Луганська області та північний Крим. Далекими родичами українських південців вважаються сусіди молдавани, румуни і болгари.
Як виглядають
. Жителям південних регіонів притаманна чорнява зовнішність: темне волосся і очі, чіткий прямий ніс, у чоловіків густа борода, вуса і волосся на грудях. Цікаво, що за зовнішніми ознаками південні українці дуже схожі на жителів Карпат, але вони більш високі, з витягнутим обличчям.
Історія. Свій вигляд ці українці успадкували від своїх південноєвропейських предків: іраномовних скіфо-сарматських племен, що проживали тут ще до нашої ери, а також від туркоязичних кочівників часів Київської Русі (наприклад, протоболгари).
Характер. Традиційно прийнято вважати, що жителі південних регіонів України більш радісні, оптимістичні і відрізняються легким ставленням до життя. Ці риси характеру вони отримали завдяки розміреному життю біля моря і теплого клімату. До того ж психологи відзначають у жителів півдня гострий розум і схильність до підприємництва.

2. Центральна антропологічна зона: центрально-український тип - Русокосі і мінливі
Де живуть. Назва цього типу говорить сама за себе - найбільша кількість його носіїв мешкає саме в центральній частині країни і становить понад 60% всіх українців. Згідно з першими дослідженнями, центральні українці мешкали в Середній Наддніпрянщині, Поділлі та Слобожанщині. Сьогодні ж їх можна зустріти в Київській, Черкаській, Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Харківській, частково Донецькій, Луганській та Дніпропетровській областях.


Як виглядають. Що стосується зовнішніх даних, то у центральних українців вони в прямому сенсі "середні": обличчя середнього розміру, кругла голова, невеликі вилиці, очі і лоб, відносно високий зріст, темнуваті очі і волосся. Але є й винятки: в деяких областях українці більш чорняві і чорноокі, а в інших - з відносно плоским обличчям.
Історія. Посередність в зовнішності антропологи пояснюють просто: саме в Центральній Україні з давніх часів перетиналися шляхи і змішувалася кров самих різних племен: від масивних дніпро-донеччан епохи неоліту до витончених трипільців і від іраномовних скіфів до місцевих прослов'янських народів. Донині на Черкащині або Полтавщині можна зустріти нащадків туркоязичних народів з плоскими обличчям і опущеним верхнім віком, а також нащадків іранських племен з темним волоссям і очима.
Характер. Психологи стверджують, що у центральних українців дуже розвинені уява і фантазія, але разом з тим вони дуже суперечливі. Їм властиві перепади настрою і самопочуття. Всьому провиною - рівнинний регіон проживання, через який центральні українці мали мало перешкод і більше можливостей.

Дунайський тип: індивідуалісти з європейськими країнами


Де живуть. Другий за величиною антропологічний тип центральних українців (до нього відносяться менше 10% населення нашої країни), за більш раннім дослідженням, мешкав на стику рівнинної Галичини із західним Поділлям. У сучасній Україні ці українці найчастіше зустрічаються у Хмельницькій, Вінницькій і частково в Тернопільській областях.


Як виглядають. Представники дунайського типу більше ніж інші наділені європеоїдними рисами: довге вузьке обличчя, прямий і тонкий ніс, русяве волосся і темні очі (від темно-сірих до світло-карих). Генетичні побратими цього типу українців зустрічаються сьогодні серед поляків - на Холмщині і в Томашові.
Історія. Представники Дунайського типу вважаються нащадками кельтських і фракійських племен. Цей тип сформувався в ранньому бронзовому столітті і поширився серед слов'ян на заході сучасної України. Цікаво, що цей тип ліг в основу антропологічних особливостей й інших народів: поляків, австрійців, німців і навіть словенців.
Характер. Як і інші представники Центральної України, "дунайці" досить мінливі, але разом з тим дуже примхливі і навіть анархічні. При цьому серед них багато скептиків і індивідуалістів, тому в цілому психологи приписують їм песимістично-позитивний світогляд.

3. Північна антропологічна зона: поліський і волинський типи - естети з середньовічною зовнішністю


Де живуть. Цей тип сіверян влаштувався на землях стародавнього Полісся, Волині Північної Галичини і охоплює близько 10% українців. Нині ж сучасні представники цього типу проживають частково на Київщині, у Волинській, Рівненській, Житомирській областях, а також у північних районах Львівщини та Тернопільщини.


Як виглядають. Представники цього типу мають досить світлий кольор волосся, не надто темні очі і середній зріст. Таким українцям притаманні досить архаїчні риси обличчя: масивне підборіддя і суворі брови, широке і низьке обличчя. Схожу зовнішність можна зустріти в південній частині Балтії, Білорусі і на заході Росії.
Історія. Таку характерну зовнішність поліські українці отримали завдяки древнім зв'язках своїх предків з іншими північними народами ще в еру мезоліту та неоліту.
Характер. Експерти відзначають, що українцям поліського типу характерні досить активна життєва позиція і добре розвинене почуття естетики. До того ж вони вважаються досить емоційними, динамічними, життєрадісними і рішучими.

Верхньодніпровський тип: природолюби з найрідкіснішими очима
Де живуть. Цей вкрай рідкісний для України антропологічний тип зустрічається тільки на півночі Чернігівської області, а саме - у Ріпкинському районі. Його носіями є лише 0,5% українців. На думку українських антропологів, генетичних побратимів Верхньодніпровського українців можна зустріти серед північних поляків і білорусів, мордовців, західних жителів Республіки Комі і деяких груп естонців.


Як виглядають. Основними відмінностями Верхньодніпровського українців є дуже світлі очі і волосся (іноді зустрічаються навіть руді), не характерні для інших жителів України. Від поліського типу він також відрізняється більш вузьким обличчям, без архаїчних рис, і досить високим зростом.
Історія. Українські антропологи називають верхньодніпровських українців уламком ільменсько-дніпровського типу, який був поширений на північному заході європейської частини РФ (біля витоків річки Дніпро і озера Ільмень).
Характер. Цьому рідкісного типу українців психологи приписують помірну життєрадісність і спокійна вдачу. У них добре розвинене почуття прекрасного, прагнення до гармонії з природою, яка яскраво процвітає на півночі України.

4. Західна антропологічна зона: карпатський тип - найтемніші українці з суворим характером


Де живуть. Цей тип українців антропологи часто називають східним і відносять до нього жителів гірських регіонів: Закарпаття, Гуцульщини, Прикарпаття і окремих районів Буковини. На сучасній же карті України їх можна зустріти в Івано-Франківській, Закарпатській, частково Чернівецької та Львівській областях, а також на Західній Тернопільщині (за винятком тих територій, для яких характерний поліський тип). До нього відносять близько 6-7% українців.


Як виглядають. Представники карпатського типу більше всіх відрізняються від типового українця: антропологи відзначають у них яскраво виражену круглу форму голови, вузьке і високе обличчя, прямий лоб, невиразне надбрів'я і часто опуклий ніс. Їх колір волосся і очей експерти називають найтемнішим серед усіх жителів України, а зростання - дуже низьким. Подібну зовнішність можна зустріти серед балканських народів: чорногорців, боснійців, сербів, а також північних румунів і словаків. Але існує й більш світлий варіант карпатського типу: в його представників волосся і очі не настільки темні. Такі українці зустрічаються в цьому регіоні України набагато рідше, і чіткий ареал їх проживання визначити складно - через щільне змішання з темним варіантом.
Історія. Представники карпатського типу - нащадки давніх археологічних культур західного і центрального європейського регіону. І хоча точна назва цих культур визначити важко, імовірно до них відносяться нащадки Куштановицької культури (поширеної на території сучасної Словаччини, Угорщини та України в VI -III століттях до н. Е.) І культури Підкарпатських курганів. Експерти називають карпатських українців "містком між українським народом та етнічними групами Центральної та Південної Європи". Саме цим можна пояснити їх зовнішню схожість з сусідніми балканськими народами.
Характер. Вихідців з Карпат психологи описують як досить терплячих, обережних людей, з сильним духом і стійким характером. Такі риси сформувалися у цих українців завдяки гірській місцевості і "спартанським" географічним умовам проживання. Також їм характерна наполегливість, відданість принципам, рішучість і любов до землі. При цьому не чужий їм оптимістичний погляд на життя, дружелюбність, життєрадісність і грайливу вдачу. Досить розвинена в цих людях і тяга до естетики і споглядання прекрасного.

У Карпатах та на Буковині зустрічаються ще 2 типи – динарських та карпатський.
Динарський тип охоплює 4-5 % всіх українців і має фракійські, кельтські та індійські компоненти. Карпатський тип охоплює 7-8 %, локалізуючись переважно в центральних районах Українських Карпат і має зв’язок з народами Балканського півострова, Кавказу та Північної Індії. Волосся у носіїв темне, очі можуть бути як темними, так і світлими.


Українські типи:зовнішність ,історія і характер Українські типи:зовнішність ,історія і характер Reviewed by Василь Герей on 12:59:00 Rating: 5

Немає коментарів: