Чингізхан:шлях великого монгола

Точний час народження Темучина, одного з найвидатніших полководців і завойовників, невідомо. Розрахунки Рашида ад-Діна, проведені на підставі документів та архівів ханів Монголії, вказують рік 1155, і саме цю дату взяли історики сучасності як опорну. Місцем його народження було Делюн-Болдок, урочище на березі Онон.
Народження Чингізхана

 У два роки Темучин був посаджений на коня батьком, Есугей-Багатурія, вождем одного з монгольських племен - тайчіути. Хлопчик виховувався в традиціях войовничих монголів і в дуже малому віці чудово володів зброєю і брав участь практично у всіх міжплемінних змаганнях. Ледве Темучину виповнилося дев'ять років, як батько для зміцнення дружби з родом Ургенат посватав синові десятирічну дівчинку на ім'я Борте. Залишивши хлопчика до повноліття в родині майбутньої дружини, Есугей вирушив назад, а по дорозі переночував на стоянці одного з татарських племен. Після прибуття в свій улус він захворів і помер через три дні. Одна з легенд говорить, що татари отруїли батька Темучина. Після смерті Есугея його двох дружин і шістьох дітей вигнали з улусу, і їм довелося поневірятися по степу, харчуючись лише рибою, дичиною і корінням.
Есугай багатур - батько
Оелун - мати Чингізхана
Дізнавшись про проблеми сім'ї, Темучин приєднався до неї і кілька років поневірявся зі своїми родичами. Однак Таргутай-Кірілтух, який захопив землі Есугея, зрозумів, що підростаючий Темучин може жорстоко помститися, і послав за ним озброєний загін. Темучин потрапив у полон, і на нього були надіті колодки, які не давали можливості не тільки поїсти самостійно, але навіть відганяти мух. Йому вдалося втекти і сховатися в невеликому озері, занурившись в колодках в воду. За легендою один з переслідувачів, Сорган-Шира, зауважив Темучина, витяг його з води, а потім сховав під шерстю у возі. Коли загін пішов, рятівник дав Темучину коня і зброю. Пізніше син Сорган-Шира, Чілаун, зайняв дуже близьке положення біля трону Чингісхана.
Темучин знайшов своїх родичів і відвів у безпечне місце. Через кілька років він одружився на призначеної йому батьком Борте і отримав у придане розкішну соболину шубу. Саме ця шуба стала підношенням хану Тоорілу, одному із самих могутніх вождів степи, і допомогла заручитися його підтримкою. Під заступництвом Тооріл-хана сили і вплив Темучина почали зростати, і з усією Монголії в його стійбище стікалися нукери. Він почав робити набіги, примножуючи свої стада та володіння. Від інших подібних завойовників Темучин відрізнявся тим, що не вирізав повністю улуси, а намагався зберегти життя навіть воїнам, які виступали проти нього, а пізніше залучав їх до свого війська.
Чингізхан
Проте знайшлися у Темучина і супротивники. У його відсутність на стійбище напали Меркіти, і в полон потрапила вагітна дружина Темучина, Борте. За підтримки Тооріл-хана і Джамухи, вождя племені джадаран, в 1184 році Темучин розгромив Меркіти і повернув свою дружину. Після перемоги він став жити в одній орді з Джамухи, своїм другом дитинства і побратимом, але через рік Джамуха пішов від Темучина, а багато його воїни залишилися в орді. У період становлення апарату управління в орді, у ставці Темучина зайняли чільні пости Джалме і Боорчу, а Субедей-багатур отримав пост, еквівалентний начальнику штабу. На той час у Темучина було вже три сини, і в 1186 році він створив свій перший улус. Військо Темучина на той момент налічується три тумени - близько тридцяти тисяч воїнів.
Перевозка юрт в XIII ст.
Джамуха не міг просто так порушити закони степу і виступити проти свого побратима. Але одного разу його молодший брат Тайчар спробував вкрасти у Темучина коней і був убитий. Джамуха оголосив побратиму про помсту і виступив проти нього з величезним військом. У битві, що сталася близько гір Гулегу, Темучин зазнав поразки. Після цієї неприємної події Темучин накопичив сили і разом з Тооріл-ханом почав війну проти татар. Основне бій було в 1196 році, і в результаті об'єднаним силам монголів дісталася багата здобич, а Темучин знайшов титул джаутхурі - військового комісара. Тооріл-хан став монгольським Ваном - тобто князем.
Чингізхан
Спільні військові дії 1197 - 1198 років послужили охолодження відносин між Темучином і Тоорілом Ван-ханом, так як останній вирішив, що давати своєму васалу частина видобутку не має ніякого сенсу. А так як в 1198 році китайська династія Цзінь розорила багато монгольські племена, Темучин зумів поширити свій вплив на східні райони Монголії. Можливо, Темучин був занадто довірливий, тому що буквально через рік він знову об'єднався з Джамухи і Ван-ханом, і вони нанесли удар найманского правителю Буйрук-хану. Після повернення військ додому їм перекрив шлях найманскій загін, і в результаті зради своїх соратників Темучин залишився один на один з сильним військом. Він прийняв рішення про відступ, а найманского воїни кинулися переслідувати Ван-хана і завдали того нищівної поразки. Рік, що минає від переслідування Ван-хан відправив до Темучин гінця з проханням виручити його і отримав допомогу. Фактично Темучин врятував Ван-хана, і той заповів рятівникові свій улус.
 З 1200 року по 1204 Темучин постійно воює з татарами і непокірними племенами монголів. Але виступає він проти них вже один, без підтримки Ван-хана, здобув одну перемогу за іншою, і військо його зростає. Проте діяв Темучин не тільки військовою силою, але і дипломатичним шляхом, а також методом, який до нього ніхто з монгольських вождів ще не застосовував. Темучин наказав не вбивати воїнів противника, а спочатку проводити допит і намагатися залучити їх в свою армію. При цьому він розподіляв новоприбулих воїнів в перевірені загони. У чомусь ця політика схожа на дії Олександра Македонського.
Після перемоги Темучина над кереіти Джамуха з частиною свого війська влився до війська найманского Танення-хана, чекаючи, що або Темучин знищить противників, або впаде в бою з ними. Дізнавшись про плани Найманов, Темучин в 1204 році на чолі сорока п'яти тисяч вершників виступив проти них. Незважаючи на хитрість супротивника, війська Темучина наздогнали і розбили військо Танення-хана. Сам Танення-хан загинув, а Джамухи, за своїм звичаєм, пішов до частини воїнів ще до початку бою. У 1205 році військо Темучина продовжувало захоплювати все нові землі, а більшість воїнів Джамухи покинули його і перейшли в підпорядкування Темучина. Джамуха був виданий його ж нукерами, які бажали вислужитися перед Темучином. Правда, зрадників Темучин знищив, а колишньому другу запропонував стати своїм соратником. Але Джамуха відмовився і попросив смерті, гідною правителя монголів - без пролиття крові. За наказом Темучина воїни зламали Джамухе хребет.
Жінки Чингізхана Хулан, Есуй, Есуган
Навесні наступного року відбулася важлива подія в житті Темучина - його проголосили великим ханом монголів, а також він отримав особливий титул - Чингісхан. Монголія об'єдналася в одну державу з потужною армією. Темучин почав перетворення Монголії, і одним з найважливіших його діянь стало введення нового закону - Яси Чингісхана.
Одне з основних місць в Ясі зайняли статті про важливість взаємодопомоги між воїнами в походах і про карається смертю обмані. Підкорилися племена по Ясі приймалися у військо, а вороги нещадно знищувалися. Хоробрість і вірність оголошувалися добром, а зрада і боягузливість - злом. Чингісхан фактично перемішав племена і знищив родову систему, поділивши все населення на тумени, тисячі, сотні й десятки. Всі здорові і досягли певного віку чоловіки оголошувалися воїнами, але в мирний час були зобов'язані вести своє господарство, а при необхідності бути до свого хана вже зі зброєю. Військо Чингісхана в той час становило близько ста тисяч воїнів. Великий хан дарував землі своїм найняв, і вони справно служили йому, виконуючи не тільки мобілізацію воїнів, а й управління в мирний час.
Сто п'ятдесят охоронців-кешіктенов охороняли Чингісхана і отримували за це виняткові привілеї. Пізніше загін кешіктенов розширився і перетворився практично на особисту гвардію Чінхісхана. Подбав хан і про розвиток кур'єрського зв'язку, що служить як для адміністративних, так і для військових цілей. Говорячи сучасною мовою, він організував і стратегічну розвідку. Розділивши Монголії на дві частини, він поставив на чолі одного крила Боорчу, а на чолі іншої - муха, найбільш випробуваних і вірних своїх сподвижників. Також Чингісхан узаконив передачу посад вищих воєначальників у спадок.
У 1209 році була завойована Середня Азія, а до 1211 року війська Чингісхана завоювали практично весь Сибір і обклали її народи даниною. Тепер інтереси Чингісхана перемістилися на південь. Розбивши армію татар, які підтримують китайців, Чингісхан захопив фортецю і забезпечив собі прохід через Велику Китайську Стіну. У 1213 році почалося вторгнення монголів у Китай. Користуючись міццю своєї армії і тим, що багато фортеці здавалися йому без бою, Чингісхан дійшов до центральних провінцій Китаю. У наступному році, навесні, Чингісхан відвів свої війська в Монголію, а з китайським імператором уклав мир. Проте відразу після того як імператорський двір залишив Пекін, виділений за договором під столицю Китаю, Чингісхан знову ввів свої війська за Велику Стіну і продовжив війну.
Після розгрому китайських військ Чингісхан почав готуватися до походу в Середню Азію і Казахстан. Міста Семиріччя залучали Чингісхана і тому, що поки він воював в Китайській імперії, хан найманского племені Кучлук, розбитий при Іртиші, зібрав військо і уклав союз з Мухаммедом, шахом Хорезму, а згодом став єдиновладним правителем Семиріччя. У 1218 році монголи захопили Семиріччі, а також весь східний Туркестан. Для того щоб залучити на свій бік населення, монголи дозволили мусульманам відправляти власну віру, яку раніше заборонив Кучлук. Тепер Чингісхан міг вторгнутися в землі багатого Хорезму.
У 1220 році була заснована столиця імперії монголів, Каракорум, а тумени Чингізхана двома потоками продовжили свої походи. Перший потік загарбників пройшов через північну частину Ірану і вторгся на Південний Кавказ, а другий кинувся на Амудар'ю за втікачам з Хорезму шахом Мухаммедом. Минувши Дербентський прохід, Чингісхан на Північному Кавказі розгромив аланів і завдав поразки половцям. У 1223 році половці об'єдналися з дружинами руських князів, але ця армія була розбита на річці Калці. Однак відхід монгольського війська став неприємним - в Волзької Булгарії монголи отримали досить серйозний удар і бігли в Середню Азію.
Хан і його дружина в похідному шатрі
Повернувшись з Центральної Азії до Монголії, Чингісхан почав похід по західній частині Китаю. Згідно із записами Рашида ад-Діна, під час осіннього полювання в 1225 році Чингисхан вилетів з сідла і сильно вдарився об землю. Увечері того ж дня в нього почалася лихоманка. Він хворів всю зиму, але по весні знайшов у собі сили очолити військо в поході по Китаю. Опір тангутів призвело до того, що вони втратили десятки тисяч убитими, а поселення Чингісхан наказав розграбувати. В кінці 1226 монгольські війська форсували річку Хуанхе, і перед ними відкрився шлях на схід.


Сини Чингізхана Чжочі, Чагатай, Угедей, Толуй
Стотисячна армія Тангутского царства була розбита військом Чингісхана, що відкрило дорогу до столиці. Уже взимку почалася облога Чжунсін, а до літа 1227 Тангутского царство перестало існувати. Але ще до кінця облоги Чингісхан помер. Прийнято вважати датою його смерті 25 серпня 1227, однак за іншими даними це сталося ранньою осінню. Згідно із заповітом Чингісхана його наступником став Угедей - третій син.
Є безліч легенд про місцезнаходження гробниці Чингісхана. За одними даними він спочиває в глибині священної гори монголів Бурхан-Халдун, за іншими - на своїй батьківщині у верхній течії Онона, в урочищі Делюн-Болдок.
Похорони ЧингізханаPeople
Чингізхан:шлях великого монгола Чингізхан:шлях великого монгола Reviewed by Василь Герей on 13:29:00 Rating: 5

Немає коментарів: