В установах Історичної секції ВУАН плідно працював молодший брат академіка Олександр Грушевський, відомий історик, дослідник української літератури. Дружина О.Грушевського – Ольга Перфиненко-Грушевська як професійний бібліограф була співробітником ВУАНівської комісії. Сестра Михайла Сергійовича Ольга Шамрай також зарекомендувала себе вправним науковцем, працювала в часописах брата, в Держвидаві України. Її син Сергій Шамрай – найобдарованіший історик серед Грушевських, співробітник ВУАН з 1924 р.
Свою дружину Марію Грушевську-Вояковську, педагога і перекладача, що співпрацювала у “ЛНВ”, Михайло Грушевський залучав до громадських занять, до роботи в академічних установах.
Одна з перших світлин молодого подружжя. Катруся |
Вілла Грушевських на вулиці Понінського, 6, сучасна – Франка, 154 |
Кулюня – Катруся
Народилася Катерина Грушевська 21 червня 1900 р. у Львові. Була єдиною і улюбленою дитиною Михайла Сергійовича і Марії Сильвестрівни. Охрестили маленьку за греко-католицьким обрядом у церкві Св. Апостолів Петра і Павла, де чотири роки тому реєстрували свій шлюб М.Грушевський і М.Вояковська (власне, їхнє вінчання відбулося в м. Скалі на Тернопільщині, де на той час мешкала сестра молодої Олімпія Левицька). Дівчинці дали ім’я Катерина (із гр. “чиста”).
Була хворобливою, а тому батьки з великою
любов’ю й увагою берегли єдиний промінь родинного щастя – Кулюню (так тепло
називали її родичі), віддавали їй свою ласку і ніжність. День народження
Катрусі, як і день її Ангела, завжди ставав правдивим родинним святом: були
гості, поздоровлення, поштівки, подарунки.
Там, у
Криворівнянсько-Жаб’євському кліматі, зачарована незайманою природою, народною
творчістю, звичаями та обрядами, народною демонологією, очевидно, й починається
етнолог і фольклорист Катерина Грушевська, майбутній “професор по примітивній
культурі”.
Перша світова війна несподівано застала Грушевських у Карпатах на відпочинку. М. Грушевський уже не повернувся до Львова, виїхав до Відня, окружними дорогами добирався до Києва, де на нього чекала царська жандармерія, арешт, обвинувачення у зв’язках з правлячими колами Австро-Угорщини, передовсім підозри у т. зв. мазепинстві. У лютому 1915 р. його висилають у Симбірськ, згодом за клопотанням російських академіків переводять до Казані, потім до Москви під “явний нагляд поліції”. Відтоді дружина з дочкою Катериною розділяли з ученим заслання, часті переїзди і т. ін.
Перша світова війна несподівано застала Грушевських у Карпатах на відпочинку. М. Грушевський уже не повернувся до Львова, виїхав до Відня, окружними дорогами добирався до Києва, де на нього чекала царська жандармерія, арешт, обвинувачення у зв’язках з правлячими колами Австро-Угорщини, передовсім підозри у т. зв. мазепинстві. У лютому 1915 р. його висилають у Симбірськ, згодом за клопотанням російських академіків переводять до Казані, потім до Москви під “явний нагляд поліції”. Відтоді дружина з дочкою Катериною розділяли з ученим заслання, часті переїзди і т. ін.
Частина поштівок з кошенятами, які надсилав Михайло Грушевський доньці |
Попри незадовільний стан здоров’я, перенесені часті хвороби, переїзди та різні життєві перипетії К.Грушевська друкує перші публікації в ділянці літературної критики, вступає вона до Київського університету, потім на еміграції навчалася у Женевському університеті.
Катруся Грушевська |
Катерина Грушевська.Львів. [1910-ті рр.]. |
Катерина Грушевська.Фото на листівці. Атель'є Willinger & Schnapper. Відень. [1920-ті рр.]. |
Із поверненням 1924 р. в Україну розпочала К. Грушевська науково-дослідну роботу у створених М. Грушевським історичних установах: Історично-філологічного відділення ВУАН, де працювала штатним науковим співробітником Культурно-історичної Комісії та Комісії історичної пісенності Науково-дослідної кафедри ВУАН, була керівником Кабінету примітивної культури, незмінним редактором часопису “Первісне громадянство і його пережитки на Україні”. В останній інституції приклала багато зусиль для дослідження первісних форм культури, збирання, опрацювання та підготовки до видання пам’яток українського фольклору. Результатом наукових пошуків ученої були етнологічні публікації у відновленому журналі “Україна”, “Записках НТШ”, численних випусках квартальника “Первісне громадянство та його пережитки на Україні” (1926-29 рр.)
Свідченням творчої зрілості вченої став вихід у світ збірника “З примітивної культури: Розвідки та доповіді” (1924), за висловом рецензентів, “найспеціальнішої етнологічної праці”, що вражала як новизною матеріалу, так і оригінальністю наукового методу. “Етнологічні праці К.Грушевської, – писав її батько, – ставили дуже серйозні поправки до існуючих в науці поглядів, а їх (українців) факти видають яскраве світло на мало досліджені питання соціяльної преісторії України”.
Ще одним здобутком К.Грушевської-вченої був її внесок у дослідження українського героїчного епосу (дум) та її носіїв (кобзарів). Уважала думи неоціненним народним скарбом, що заслуговує всебічного вивчення, вимагає збереження, навіть рятування. Саме їй належить ідея видання багатотомового корпусу дум (побачили світ два томи – 1927 і 1931 рр.). І до сьогодні це – найповніше, найґрунтовніше серед усіх видань українського епосу, з яким “не могло зрівнятися жодне наступне видання” (Ф. Колесса).
Катерина та Марія Грушевські, [Ольга Коссак], Михайло Грушевський. [Баден, 1924 р. |
Михайло, Марія Грушевські, невідома, [Ольга Коссак] та Катерина Грушевська.[Київ, Паньківська, 9. 1928 р.]. |
У казематі Лук’янівки
Катерина Грушевська ще встигає підготувати до видання 10 том “Історії України-Руси”, 6 том “Історії української літератури” М.Грушевського. Та 10 липня 1938 р. органи НКВС арештували її у Києві (у час загострення легеневої хвороби), кинули в холодні застінки спочатку на Інститутській, щоб там – а згодом у Лук’янівській в’язниці – пройти довгі місяці слідства, допитів, щоби нарешті дочекатися страшного вироку.
Офіційною підставою для арешту і звинувачення в участі в “антирадянській українській організації” стало свідчення К.Ф.Штепи (професора Київського університету, що відвідував Грушевських після 1934 р. в Києві, до того бував і в Москві, виконуючи насправді роль провокатора).
Для Катерини почалися страшні дні й ночі образливих допитів, принизливих очних ставок, радянських методів ведення слідства. Мусила знову пережити свій життєвий шлях, пройти отими самим стежками, але через енкаведистську модель допитів, тюремних знущань, ірреальних вимірів: минулі роки, події, людей повинна була пропустити через фальшиве кліше системи, створити неймовірне – побачити минулий світ не таким, яким він був насправді, а бажаним для працівників НКВС.
Арештованій приписували злочини, яких вона не робила, ставили в провину дії, котрих не чинила. Катерині інкримінували тісну співпрацю з батьком у ворожій щодо радянської влади діяльності, особисту участь в “антирадянській українській організації”, обвинувачували її в налагоджуванні конспіративних контактів із Заходом, що у своїй контрреволюційній діяльності була пов’язана із закордонними націоналістичними організаціями – ОУН і УВО, була серед ініціаторів створення націоналістичної групи в Академії наук, підтримувала інші споріднені угруповання, відоме наукове відрядження в Західну Європу нею нібито цілком було використано “по националистической линии...” У чому тільки не звинувачувано К.Грушевську за матеріалами слідства, протоколом від 7.ІХ.1938 р.!
На підставі вивчення архівів, протоколів допитів і зізнань арештованої, інших документів НКВС можна припустити, що К.Грушевська сама починала вірити в те, що говорила про свою “контрреволюційну”, “антирадянську”, “націоналістичну” діяльність, що писала і підписувала як матеріали слідства.
Щодо своєї наукової роботи, то “зізналася” так, як цього хотіли від неї: “У своїй практичній науковій роботі я свідомо і навмисно притягувала контрреволюційні націоналістичні концепції, відкидала наукові обґрунтування низки положень класиків марксизму, зводила наклепи на український трудовий народ і розквітлу за радянської влади його народну творчість під впливом національної політики комуністичної партії, “згідно з директивою Сталіна...”
Однак як чесний науковець заявляла прямо: “Із самого початку своєї наукової роботи я працювала головним чином над питаннями первісної і української етнографії та українського фольклору, тобто в галузях наук, які неодноразово були ареною гострої ідеологічної боротьби, особливо жорстокої в останній час”.
Так, вину її було “доказано”, провину “вмотивовано”. К.Грушевська провинилася перед системою, бо... була дочкою академіка М.С.Грушевського, творця історичної метрики українського народу, автора фундаментальної “Історії України-Руси”, голови Центральної Ради УНР, бо вона сама була відомою вченою з європейським ім’ям. Свідомою українською патріоткою.
“Гражданка Грушевская”
І настав день суду, день вироку: 15 - 16 квітня 1939 р. (через дев’ять місяців і шість днів з дня арешту) на закритому судовому засіданні Військового трибуналу КОВО “без допущения защитников”. К.Грушевська фактично відмовилася від своїх свідчень на попередньому слідстві, заявивши, що низка свідчень “слідством записана не досить вірно” і вимагає додаткових уточнень.
Останніх ніхто не збирався з’ясовувати. Військовий трибунал визнав К.Грушевську винною у сприянні антирадянській діяльності української націоналістичної організації з метою “встановлення фашистської диктатури”. Її позбавлено волі у виправно-трудовому таборі терміном на вісім років з “поражением прав” на п’ять років та конфіскацією особистого майна.
К.Грушевській на її прохання ще раз дозволили ознайомитися з матеріалами слідства. У заключному слові, як згадували співучасники процесу, заявила, що до жодної антирадянської організації не входила, ніякої шпигунської роботи не вела. Звернулася до трибуналу з проханням посприяти збереженню наукової спадщини батька. Військова колегія Верховного суду СРСР у відповідь на подану апеляцію своїм рішенням від 5 червня 1939 р. суворий вирок залишила в силі.
Шлях К.Грушевської лабіринтами
ГУЛАГу був довгим-предовгим. Доля трагічна, життєвий шлях страдницький. Талан чи доля. І були це згадки, немов сон страшний. Азійські, сибірські, далекосхідні, колимські жахіття, а чи привиддя, де в хаосі з’являлись Владивосток, Магадан, Женкомандировка, Сусуман, Бухта Нагаєво, радгосп Ельген. Знову Владивосток, Москва, Уфа, Павлодар...
А ще були листи до матері, чекання її листів, переживання за долю їхньої домівки, за книжки і рукописи – головне, за здоров’я мами. Та найтрагічнішим було те, як сімдесятирічна мати Катерини Марія Сильвестрівна, що залишилася самотньою в Києві, побивалася об лід тієї людиноненависницької системи: спочатку не могла дочекатися жодних відомостей про доньку від тюремних властей, згодом була не в силі полегшити її жахливу долю.
Та найчастіше таки пише Марія Сильвестрівна дочці (через кожні 7-8 днів), постійно шле телеграми, висилає гроші, посилки, водночас не припиняючи клопотань про перегляд справи. Скільки добивається дізнатися про місця перебування дочки, від якої листів одержує мало (виявлено лише два), скільки пише їй – не дають відповіді архіви, навіть матеріали, що зберігаються в архівах СБУ. Відправлені листи до дочки не доходять, не знаходять її на нескінченних етапах, їх ніби навмисно ретельно повертають в Київ, доводячи згорьовану хвору жінку до крайньої розпуки. Гірка іронія долі – ті листи Марії Грушевської, що поверталися з Магаданської обл., написані й відправлені протягом 1940 р., збереглися, заховавшись у ПДІА України в Києві.
Із припадкових вістей дізнаємося, що бачили Катерину в Уфі, Новосибірську. Із зізнань Ольги Грушевської достовірно відомо, що в липні 1940 р. Катерину Грушевську відправили у Владивосток, де проводили повторне слідство, а в 1941 р. перед самою війною вона написала матері, що знаходиться в Москві, була на допиті в прокурора і скоро повернеться в Київ. Проте у зв’язку з воєнними діями була відправлена на “жительство” в Уфу. Після війни якийсь Середа (?) сповістив Ольгу Грушевську, що Катерина Грушевська померла в Новосибірську. За документами КДБ померла вона 30 березня 1943 р. в Темлазі, поховано її в Новосибірську.
Місце поховання Катерини Грушевської досі невідоме. Єдине, що вдалось зробити зусиллями Ольги Грушевської, дружини рідного брата Михайла Грушевського, - офіційно реабілітувати ім’я дослідниці. Підсумовуючи життя дослідниці, найбільш влучною видається характеристика Наталії Полонської-Василенко - «спалах зорі». Спершу – щасливе і яскраве, згодом – насичене працею та випробуваннями, а насамкінець - раптова пітьма.
Після довгих років замовчування, заборони, після партійно-кагебістського сховку джерел, з архівних фондів, матеріалів КГБ нині повертається така світла сторінка української духовності, така сумна історія і гірка правда родини Грушевських, страждальна доля Катерини – чарівної Кулюні.
Повертається це ім’я вітчизняній науці, національній культурі. Бо своєю діяльністю, своїм життям заслужила на те, щоб про неї знали, віддали їй належне поцінування, вона вартує доброї пам’яті як славна дочка України.
Василь ГОРИНЬ
Катерина Грушевська:доля професорівни
Reviewed by Василь Герей
on
14:10:00
Rating:
Який жах!!! Який тільки жах!
ВідповістиВидалитиВ даті народження стільки нулів - іншого в життєвому шляху не могло і бути.
ВідповістиВидалити