Гетьман Петро Дорошенко |
Майбутній гетьман України народився 1627 року в славному козацькому місті Чигирині в родині спадкової козацької старшини. Батько його Дорофей був полковником Війська Запорозького, дід Михайло — гетьманом. Петро був освіченим юнаком й володів польською мовою та латиною. З перших днів Визвольної революції, що розгорілася 1648 року, Дорошенко став її активним учасником; з 22-х років він отримав чин «арматного писаря». 1650 року П. Дорошенко вже серед старшини козацького війська, яке вирушило в похід до Молдавії. Кар'єра молодого козака була стрімкою — у 1655 році він полковник Прилуцького полку. Але його час ще не прийшов; після поразки під Хмельником від російських військ у кінці 1659 року П. Дорошенко втратив свій полк, посаду і став звичайним козаком.
За часів гетьманування Павла Тетері П. Дорошенко повертається з небуття й у 1663 році стає генеральним осавулом. Програма П. Тетері, ціллю якої було домогтися возз'єднання козацької України (як Правобережної, так і Лівобережної) в межах Речі Посполитої зазнала фіаско. Як еліта, так і прості козаки й селяни через постійне втручання вищеназваних зовнішніх сил були розколоті.
Ситуація для П. Дорошенка суттєво погіршилася після того, як між Річчю Посполитою й Московською Руссю було підписане 30 січня 1667 р. Андрусівське перемир'я. Хиткі до цього кордони по Дніпру стали реальністю (лише Київ залишився за царем). Правобережжя поверталося до польського короля. Підступно повели себе бояри, які від імені царя порадили гетьману, щоб він «перебував у вірному підданстві польського короля». Гетьман вживає заходів по обмеженню військової присутності поляків на Правобережжі й поступово починає поліпшувати відносини з Кримським ханством, вбачаючи у татарах і турках важливу противагу московитам і полякам (як же він помилявся!). Спроба підняти повстання на Лівобережжі й заклики козакам прийняти підданство були марні. Польща підписанням Андрусівського перемир'я фактично підписала вирок курсу гетьмана на возз'єднання Правобережжя й Лівобережжя. До того ж ідея возз'єднання під зверхністю польського короля майже не мала прихильників серед українців.
Андрусівський договір |
1670 року Уманський, Кальницький та Брацлавський полки обрали гетьманом уманського полковника Михайла Ханенка, якого підтримувала Польща. П. Дорошенко, якого підтримувала Туреччина, зумів так перемогти суперника, але ціною страшного турецького нашестя на південно-східну частину Річчі Посполитої, населеною в основному українцями. Король Михайло Вишневецький 1672 року підписав ганебну Бугацьку угоду за якою султан отримав Поділля й велику данину грошима.
Ще 1668 року П. Дорошенко відхилив пропозицію московитів порвати з Кримом, але засвідчив повагу до царя. Гетьман був не проти протекції царя, але за умови возз'єднання всіх етнічних українських земель. П. Дорошенко підтримував заходи митрополита Йосипа Пукальського зі створення незалежного українського патріархату, що було конче потрібною справою для утвердження самостійної Козацької держави. Позиції Москви з кожним роком посилювалися, ідеологія «малоросійства» знаходила все більше прихильників серед старшини, козаків, селян Лівобережжя. Цей чинник аж ніяк не допомагав згуртуванню української нації.
У березні 1669 року під Корсунем розширена старшинська рада схилилася до протекції турецького султана; його посол від імені господина свого обіцяв затвердити вольності козацькі й права. 2 грудня 1670 року була складена присяга султану Мехмеду IV. Треба відзначити, що цей крок був вимушений і проти нього були налаштовані завеликі сили — російські, татарські, польські війська.
Мехмед IV |
Але у березні 1672 року проросійська
старшина вчинила змову й усунула лівобережного гетьмана. Якщо повернутися до
нашестя 100-тисячної турецької армії на Поділля (дія роману Г. Сєнкевича «Пан
Володиєвський» відбувається як раз під час оборони Кам'янець-Подільського
замку), то треба відзначити, що дуже скоро П. Дорошенко зрозумів хибність союзу
з Пoртою. Не вдалося йому порозумітися і з новим гетьманом Лівобережної України
Іваном Самойловичем, амбітним політиком, що боровся як з демократичними
устремліннями Запоріжжя, так і з самим П. Дорошенком. Останній схиляється 1673
року до прийняття протекції царя Олексія Михайловича. Але було вже пізно.
На початку лютого 1674 року відбулася розв'язка — майже 70-тисячне військо на чолі з воєводою царя Г. Ромодановського та І. Самойловичем вдерлося на Правобережжя. В бою під Лисянкою П. Дорошенко потрапив у полон, але ця подія призвела до ще більш спустошливого вторгнення турків. Г. Ромодановський та І. Самойлович спішно зняли облогу гетьманської столиці Чигирина, в якому закрився гетьман, що повернувся з полону. Люди, побоючися турків і татар, масово переходили Дніпро й переселялися на Лівобережжя.
Запорізький отаман Іван Сірко. |
За
домовленістю з кошовим І. Сірком 20 жовтня 1675 р. гетьман (який нарешті
порозумівся з ним) зрікся в Чигирині турецької протекції і склав присягу царю.
Але Москва не визнала акту присяги. 1676 року у вересні П. Дорошенко виїхав за
Чигирин, поклав булаву й здався. Почалася довга, більш ніж 20- річна опала
гетьмана. Ця його сторінка життя — тема окремої розповіді.
Могила Петра Дорошенка. Село Ярополець Волоколамського району Московської област |
Сергій МАХУН
Важкий вибір гетьмана
Reviewed by Василь Герей
on
22:03:00
Rating:
Немає коментарів: