За кулісами аншлюсу Австрії

Історія 20 століття сповнена цікавих і трагічних подій, які сформували той вигляд сучасного світу, що ми сьогодні можемо спостерігати. До таких відноситься аншлюс Австрії (1938), коли ця країна втратила свою незалежність в результаті, здавалося б, вільного волевиявлення свого народу.
Передісторія
Після завершення Першої світової війни на місці Австро-Угорщини утворилося безліч держав, серед яких були також Німеччина і Австрія. Їх жителі на той момент здебільшого ставилися до німецького етносу і мали загальну культуру та історію. При цьому Австрія з-за своїх невеликих розмірів розглядалася основними гравцями міжнародної політичної арени, а також значною частиною свого населення як нежиттєздатне і штучне утворення. Крім усього іншого, цьому сприяло те, що в результаті розпаду Австро-Угорщини ця країна втратила значну частину сільгоспугідь і основних промислових потужностей.

Незважаючи на прагнення переважної більшості жителів Німеччини та Австрії до об'єднання, цього посилено перешкоджали країни, що перемогли у Першій світовій війні. Зокрема, вони внесли в тексти Сен-Жерменського і Версальського договорів і протоколів Женевських статті, які забороняли аншлюс. Більше того, вони навіть стали проти укладення митного союзу, який Австрія і Німеччина мали намір підписати в 1931 році.
Зміна ситуації після приходу до влади Гітлера
Як відомо, нацисти прийшли до влади в Німеччині, граючи в тому числі і на почутті ущемленою національної гордості німців, яких принижував постійний контроль і диктат ззовні. Гітлер відразу зробив аншлюс однією з найважливіших складових офіційного курсу своєї зовнішньої політики. З цією метою велася активна робота по впровадженню нацистської агентури в усі ешелони австрійської влади.

У той же час, як виявилося, не всі жителі цієї країни готові були вітати аншлюс Австрії з нацистською Німеччиною. Причому мова йшла не тільки про пересічних громадян. Зокрема, в червні Енгельберт Дольфус, який на той момент виконував посаду канцлера, заборонив діяльність НСДАП, а восени 1933-го пункт про возз'єднання був виключений з політичної програми соціал-демократичної партії Австрії. В той же час став формуватися так званий австрофашизм, який взяв на озброєння ідеологію Муссоліні і спирався на підтримку католицького духовенства. При цьому новий націоналістичний режим, очолюваний Дольфусом, заперечував навіть можливість німецького впливу на політику країни.

Заколот 1934 року
Ще задовго до того, як відбувся аншлюс Австрії, частиною нацистів, співчуваючих Німеччини, була зроблена спроба державного перевороту. З цієї метою в липні 1934-го 154 есесівця з 89-го батальйону СС Австрії переодяглися у форму цивільної гвардії і увірвалися в Канцелярію. Там вони взяли в заручники Дольфуса і стали примушувати його до відставки. Незважаючи на те, що канцлер отримав серйозні поранення, він категорично відмовився підписати папери, за яким влада передавалася Антону Ринтелену. Розлючені бунтівники не надали йому медичної допомоги, тому через кілька годин Дольфус помер. До цього часу будівлю оточили урядові війська, а також було отримано повідомлення, що на підтримку канцлеру поспішають 5 італійських дивізій, висланих його другом — Муссоліні. Усвідомивши безглуздість боротьби, в 19 годин повстанці були змушені здатися.

Політична ситуація в Австрії у 1935 — 1936 роках
Після загибелі Дольфуса було сформовано новий уряд на чолі з Куртом фон Шушнигом, який, маючи перед очима гіркий досвід свого попередника, намагався згладжувати всі гострі кути. Зокрема, у липні 1936-го він уклав договір з Німеччиною, за яким його країна зобов'язалася по всіх зовнішньополітичних питань слідувати політиці «старшого брата». В той же час Німеччина визнала незалежність і суверенітет Австрії, а також офіційно обіцяла не чинити ніякого тиску на сусіда в питаннях зовнішньої політики. Крім того, Шушніг оголосив амністію для частини нацистів, заарештованих під час заколоту, і погодився допустити їх у Вітчизняний фронт.
Підготовка до аншлюсу
У 1937 році західні держави стали загравати з Гітлером в цілях його «умиротворення». Так, у листопаді під час переговорів з фюрером міністр англійського уряду Галіфакс дав від імені своєї країни згоду на те, щоб Австрія стала частиною Німеччини. Пізніше британський прем'єр зробив заяву про те, що Австрія не може розраховувати в майбутньому на те, що в разі анексії на її захист встане Ліга Націй.
Курт Шушниг

Ультиматум
Аншлюс Австрії (год1938-й) став назрівати вже в середині лютого, коли канцлер Шушніг би запрошений в резиденції Гітлера в Берхтесгадені. Там під загрозою військового вторгнення він підписав ультиматум з 3 пунктів, за якими:
  міністром внутрішніх справ, а також начальником сискної поліції призначався вождь австрійських нацистів А. Зейсс-Інкварт;
  для всіх нацистів, які перебувають в ув'язненні, політична амністія оголошувалася;
  нацистська партія Австрії вступала у Вітчизняний фронт.
Адольф Гітлер і Артур Зейсс-Інкварт

Плебісцит
Аншлюс Австрії 1938 року міг би не відбутися або відбутися значно пізніше, якщо б Шушнигу вдалося реалізувати свій план. Він полягав у проведенні плебісциту 13 травня, на якому австрійцям належало відповісти на питання про те, чи вони хочуть мати незалежну, християнську та соціальну Австрію.
Бланк голосування
Дізнавшись про рішення Шушнига, Гітлер усвідомив небезпеку, загрозливу планами аншлюсу, і оголосив мобілізацію. Крім того, Герман Герінг від обличчя свого керівництва зажадав відставки канцлера, призначення на цей пост Зейсс-Инкварта і скасування плебісциту. Під сильним тиском Шушніг оголосив по радіо про свою відставку і наказав військам у разі вторгнення армії Вермахту розпочати відступ і не чинити опору. Але сталося те, чого не очікував Гітлер. Аншлюс Австрії, як виявилося, не входив в плани президента цієї держави - Вільгельма Микласа. Останній чинив опір бажанням німецького фюрера бачити канцлером країни Зейсс-Инкварта і запропонував цей пост трьом іншим політикам. Втім, всі вони відмовилися взяти на себе відповідальність, і Миклас змушений був підписати наказ про призначення, якого вимагав Гітлер.

Аншлюс Австрії нацистською Німеччиною у 1938 році
Близько опівночі 11 березня від імені австрійського уряду в Берлін прийшла телеграма з проханням про введення військ. Насправді складанням її тексту займався сам Герінг, і вона була відправлена за наказом Гітлера.

Аншлюс Австрії Німеччиною почався з введення на територію країни німецької армії, перед якою австрійські війська відразу ж капітулювали. В 4 години ранку відвідав Відень Гіммлер, а до вечора Зейсс-Инквартом було сформовано уряд. На наступний день до Відня прибув Гітлер, і був опублікований закон про возз'єднання Німеччини і Австрії.

Наслідки

Аншлюс Австрії (1938) призвів до того, що у Гітлера з'явився стратегічний плацдарм для нападу на Чехословаччину і подальшого наступу на Балкани і Південно-Східну Європу. Крім того, в результаті насильницького приєднання населення Німецької імперії збільшилася на 10 %, а територія - на 17 %. Також до складу військ Вермахту були включені 6 австрійських дивізій. Тепер ви знаєте, як відбувався аншлюс Австрії і які наслідки він мав для німців і Європи.
За кулісами аншлюсу Австрії За кулісами аншлюсу Австрії Reviewed by Василь Герей on 14:15:00 Rating: 5

Немає коментарів: