Що стоїть за президентською інавгурацією


У 1865 році Аврам Лінкольн перед початком церемонії потиснув шість тисяч рук і увійшов до залу в абсолютній знемозі. А президент Ендрю Джексон попав на свою інавгурацію, проникнувши через вікно в будівлю Капітолія, після того, як захоплений натовп зім'яв всіх, хто його супроводжував.

Чому учить інавгурація лідерів держав і урядів? І взагалі, як і коли це все починалося?
Слово "інавгурація" походить від латинського inauguro – "присвячую".

З давніх часів
Як стверджують історики, церемонію інавгурації - приведення на посаду, присвячення - придумали в Стародавньому Римі. Жреці-авгури ворожили на птахах і, таким чином, тлумачили волю богів і всілякі природні знаки. Без "пташиного" ворожіння - інавгурації - жоден жрець або чиновник не міг зайняти той або інший пост.
Спочатку до ворожильного ритуалу відносилися з великою шаною, але з часом ритуали авгурів набули риси формальності, а обряд "присвячення" перетворився на напівтеатральне дійство, в сакральний сенс якого ніхто не вірив. Можливо, саме тому інавгурація втратила свою значущість. Інавгураційні почесті все більше застосовувалися переважно відносно монархів, а потім і президентів країн.


Як все починалося
Президентську інавгурацію вперше провели в США. Тоді ж народилася традиція публічно приймати присягу і влаштовувати народні гуляння, паради і бали з нагоди вступу нового президента на посаду. Сьогодні американці вважають само собою зрозумілою річчю прийти на церемонію інавгурації нового глави держави і особисто привітати його. Причому наймасовішою виявилася інавгурація діючого президента США Барака Обами - 20 січня 2009 року в західному крилі Капітолія зібралися більше двох мільйонів чоловік.
Отже, перша в історії президентська інавгурація. Вона відбувалася в Нью-Йорку (Вашингтона тоді ще не існувало) 30 квітня 1789 року. Під артилерійські залпи і дзвони Джордж Вашингтон пройшов до будівлі, де засідав Конгрес і, тримаючи ліву руку на Біблії, приніс присягу - словами, які донині повторюють всі президенти США. Після складання президентської присяги перший президент США Джордж Вашингтон додав фразу, яка також стала традиційною: "І допоможе мені Бог".
До речі, президента збиралися офіційно титулувати "Ваша Високість", але в останню мить від ідеї відмовилися.
З 1937 року церемонія постійно проходить в один і той же день - 20 січня. Її основні елементи сходять ще до XVIII століття.
Автомобіль, в якому знаходяться діючий і майбутній президенти США (перший сидить справа, другий - зліва), під'їжджає до Капітолія. На західних сходах у присутності конгресменів і сенаторів голова Верховного суду приводить нового президента до присяги. До присяги приводиться також віце-президент. Президент виступає з інаугураційною промовою.
Потім кортеж урочисто рухається до Білого Дому по прикрашеній прапорами Пенсільванія-авеню. Тепер уже новий президент сидить справа, а минулий - зліва.
Церемонію закінчує парад, який приймає новий президент, стоячи на трибуні біля Білого Дому, фейєрверк і бали, які продовжуються декілька днів.


Мови, бали і чудасії
Неодмінним атрибутом інавгурації є промова нового президента, по суті будучи одночасно зверненням до нації і декларацією політичних принципів нової адміністрації. Промова першого американського президента Джорджа Вашингтона складалася всього з 135 слів.
Рекордсменом по тривалості мови (8445 слів) став дев'ятий президент Уїльям Гаррісон. На жаль, багатослівність не довела Гаррісона до добра. Погода того дня стояла прохолодна, під час промови президент застудився і через місяць помер від пневмонії. Він став першим президентом, який помер на цьому високому посту.
Погода часто не дарувала американських президентів: у 1853 році Франклін Пірс виголошував свою промову посеред снігової завірюхи, в 1937-м Франклін Рузвельт говорив слова під струменями зливи, а в 1985 році через погану погоду вся церемонія інавгурації Рональда Рейгана пройшла під дахом капітолійської ротонди.
Найзнаменитішою фразою з інавгураційної промови вважаються слова Джона Кеннеді у 1961 році: "Не запитуй, що твоя країна може зробити для тебе. Запитай, що ти можеш зробити для своєї країни".
Вперше текст інавгураційної промови був надрукований в газеті в 1801 року, коли президентську присягу вперше в новій столиці США Вашингтоні приймав Томас Джефферсон. З 1857 року промова в газеті стала супроводжуватись фотографіями, а з винаходом радіо і телебачення – транслюватися на весь світ. Перша радіотрансляція пройшла в 1925 році, перша телетрансляція - в 1949, з 1961 року вона стала транслюватися в кольоровому зображенні. Президент Білл Клінтон в 1997 році став першим главою США, чия інавгурація транслювалася online в мережі Інтернет.
Під час прийняття присяги Джеймсом Медісоном в 1809 році в програму інавгурації вперше був включений святковий парад, який також став традиційним. Старт параду дає кортеж президента, що прямує від Капітолія по Пенсільванія-авеню. Огинаючи будівлю міністерства фінансів, учасники параду проходять перед Білим Домом.
А завершується інавгурація балом. Цю традицію зародив Джордж Вашингтон, який влаштував в Залі зборів міської асамблеї Нью-Йорка перший інавгураційний бал, на якому танцював два котильйони і менует.
У Вашингтоні перший бал пройшов в 1809 році, коли президентом став Джеймс Медісон. Президент Вудро Вільсон в 1914 році відмовився давати бал, пославшись на те, що легковажні танці порушать урочистість моменту. Найшанобливішому президентові США Франкліну Рузвельту було не до балів. У 1933 році він свій перший інавгураційний бал провів за роботою, а три подальші відмінив спочатку через Велику депресію, а потім через Другу світову війну.
У післявоєнний 1949 рік Гарі Трумен відродив традицію інавгураційних балів. Дуайт Ейзенхауер спромігся дати два бали, Кеннеді влаштував п'ять балів, Рональд Рейган — десять. На своїй другій інавгурації 20 січня 1997 року Білл Клінтон дав 14 балів, відвідавши зі своєю дружиною Хіларі на кожному з них.
Особливою ексцентричністю відрізнявся Джордж Буш-молодший, почавший святкувати заздалегідь. 19 січня 2005 року, напередодні своєї другої інавгурації, Джордж Буш влаштував техаський "Бал чорних краваток і черевиків". Гостям заходу було запропоновано взути до вечірніх платтів і смокінгів ковбойські черевики і капелюхи.
Американські президенти ніколи не жаліли грошей на пригощання під час інавгураційних прийомів. Джеймс Бьюкенен в 1857 році влаштував бал для 6000 гостей, на якому за здоров'я нового президента були з'їдені півтори тонни устриць, 475 кілограмів салату "Цезар", 1140 літрів морозива, 60 баранячих і 8 телячих туш, 75 бочок шинки і 125 бочок копчених язиків. Естафету "високої кухні" гідно підтримав президент Джордж Буш-молодший. Меню інавгураційного ланчу Буша в 2005 році включало омарів, крабів з гребінцями, смажену з каштанами лісову перепелицю з штату Міссурі, лимонний пудинг і яблучно-вишневий десерт. Все це гості запивали сухими каліфорнійськими винами сорту Windsor і особливим "інавгураційним" шампанським марки Korbel.
Бюджети інавгурацій зростали з кожним новим президентом. У 1977 році приведення до присяги Джиммі Картера обійшлося в 3,5 мільйона доларів. Перша інавгурація Рональда Рейгана в 1981-м коштувала 16 мільйонів, друга в 1985-м - 20 мільйонів. Інавгурація Джорджа Буша-старшого в 1989 році обійшлася американській казні в 30 мільйонів. Джордж Буша-молодший в 2001 році перевершив свого татуся на 5 мільйонів. На інавгурацію Джорджа Буша, коли його переобрали на другий термін, пішло близько 60 мільйонів доларів, третину з них (17 мільйонів) було витрачено на забезпечення безпеки гостей і учасників церемонії. Останні 40 мільйонів доларів організатори витратили на чотириденні інавгураційні урочистості.


Сумні інавгурації
Але були в історії США інавгурації далекі від урочистостей і свят. Дев'ять разів інавгурації проходили без помпи, коли повноваження приймали віце-президенти замість своїх померлих або загиблих патронів. Ліндон Джонсон в 1963 році приніс присягу на борту президентського літака, на якому терміново вилетів до Вашингтона після вбивства Кеннеді.

Від великого до смішного один крок
Під час інавгурацій американських президентів траплялись і казуси.
Під час найпершої інавгурації був допущений дипломатичний ляп: оркестр заграв британський гімн "Боже, бережи Королеву", що було украй недоречне, оскільки після закінчення війни за незалежність США від Великобританії пройшло всього 3 роки.
У 1865 році Аврам Лінкольн перед початком церемонії потиснув шість тисяч рук і увійшов до залу в абсолютній знемозі.
Президент Ендрю Джексон попав на свою інавгурацію, проникнувши через вікно в будівлю Капітолія, після того, як захоплений натовп зім'яв всіх, хто його супроводжував.
Відрізнився під час інавгурації і президент Рональд Рейган: під час своєї інавгураційної промови він назвав американський уряд мало не головною проблемою країни, чим викликав неабиякі спори в стані політологів. З тих пір останні не гребують оцінювати інавгураційні церемонії, використовуючи самі різні епітети - від "великої події" до "найпохмурішої сторінки в історії".
До речі, свій внесок в літопис інавгураційних курйозів вніс і Барак Обама. Він не зміг з першого разу правильно прочитати президентську присягу - затнувся на фразі "чесно виконуватиму обов'язки президента Сполучених Штатів", упустивши слово "чесне". Злостивці тут же поспішили звинуватити Обаму в порушенні традицій і навіть підняли питання про зсув його з посади - на підставі неправильно виголошеної присяги. Благо пристрасті уляглися так само скоро, як і спалахнули.


Що стоїть за президентською інавгурацією Що стоїть за президентською інавгурацією Reviewed by Василь Герей on 04:26:00 Rating: 5

Немає коментарів: