Навколо неї ходило багато легенд та небилиць, а досьогодні не правдиві імена її творців вводять в оману багатьох із нас, що й спонукало дошукатися правди.
Коли ранок знімає з гір напівпрозоре біле покривало, видно як у перших променях сонця виблискують дахи чепурних хат шешорян. Ніщо не порушує тут ранкової тиші, тільки стрункі смереки шепочуться з легкокрилим вітром, дзюрчать кришталем дзвінкі потічки, голосно цілується з ними стрімка річка Пістинька.
Тут народилося багато прекрасних мелодій! А найкращою і напопулярнішою піснею, що народилася тут, а відомою стала далеко за межами Шешор, є «Гуцулка Ксеня».
Пропонуємо вам зачерпнути із криниці правди і дізнатися справжню, а не вигадану історію створення цієї пісні, а ще — правдиві прізвища її авторів.
Її називали народною, а в збірниках почали друкувати як гуцульську народну. Проте цю пісню насправді склали не гуцули, а хтось музично грамотний, що романтично «загуцулився» в Карпатах.
Дата народження пісні — 1932 рік.
Ярослав Барнич |
У ті роки Станіслав був значним центром української музичної культури. Активна участь у музичному житті міста була одним з найсильніших стимулів для композиторської діяльності. Свою літню відпустку Савицький проводив, як правило, у домі двоюрідної сестри Ірини Бурачинської, яка жила в селі Шешори на Косівщині. Сестра мала вродливу доньку Ксеню, яка дуже любила свого дядька Романа. На одному з вечорів, коли молодь забавлялася під час вакацій, 10-річну племінницю Савицького обрали «королевою» вечора. Ксеня була дуже веселою і дотепною, кожному давала якісь доручення, а до свого дядька звернулася з проханням написати таку пісню, щоб уся Гуцульщина її співала! Незабаром така пісня була написана, а музику на прекрасні слова згодом написав І. Недільський».
Тут вона і розповіла як саме народилася «Гуцулка Ксеня».
Роман Савицький |
Пісні Р. Савицького живуть, кожна з них має свою цікаву історію створення.
Золотими колосочками вплетені вони у туге перевесло українських пісень, які, на жаль не частенько сьогодні співає молодь.
ГУЦУЛКА КСЕНЯ
Темна нiчка гори вкрила,
Полонину всю залила,
А в нiй постать снiжно-бiла, -
Гуцул Ксеню в нiй пiзнав.
Вiн дивився в очi синi,
Тихо спершись на соснинi,
I слова нiжнi любовнi,
Вiн до неї промовляв:
приспів
"Гуцулко Ксеню,
Я тобi на трембiтi,
Лиш однiй в цiлiм свiтi
Розкажу про любов.
Душа страждає,
Звук трембiти лунає,
А що серце кохає,
Бо гаряче, мов жар".
Вже пройшло гаряче лiто,
Гуцул iншу любив скрито,
А гуцулку чорноброву
Вiн в останню нiч прощав.
Черемошу грали хвилi,
Сумували очi синi,
Тiльки вiтер на соснинi
Сумно пiсню вигравав:
приспів
"Гуцулко Ксеню,
Я тобi на трембiтi,
Лиш однiй в цiлiм свiтi
Розкажу про любов.
Душа страждає,
Звук трембiти лунає,
А що серце кохає,
Бо гаряче, мов жар".
Надія Шегда
Кому належить "Гуцулка Ксеня"
Reviewed by Василь Герей
on
15:44:00
Rating:
Немає коментарів: