Еріх Марія Ремарк:любов і ненависть

Еріха Марію Ремарка знають як письменника «втраченого покоління». Він став один з тих, хто першим відобразив жахи війни, що шокували тодішню публіку. Але доля письменника склалася таким чином, що варто було написати роман за його біографією.
Майбутній письменник народився в сім’ї книжкового палітурника, тому з раннього дитинства у нього був доступ до будь-яких творів. Коли хлопчик підріс, він став мріяти про кар’єру вчителя, але 1916 вніс свої корективи: Ремарк став солдатом. У 1917 році він отримав серйозне поранення і до кінця війни залишався в госпіталі. У 1918-му письменник дізнався про смерть матері і в пам’ять про неї змінив своє друге ім’я Пауль на Марія.
Після закінчення Першої світової війни Ремарк намагається повернутися до звичайного життя, працюючи то вчителем, то продавцем надгробків, то редактором журналу. Пізніше його літературні герої отримають характери реальних людей, з якими письменнику довелося зіткнутися. Перша дружина Ремарка Ільза Ютта Замбона стала прототипом Пат – коханої головного героя з роману «Три товариші».
Реальні відносини Еріха Марії і його дружини були непростими. Після чотирьох років шлюбу було розлучення, потім знову одруження (тільки так Ільза могла виїхати з Німеччини), і знову розлучення.
Роман «На Західному фронті без змін» приніс Ремаркові всесвітнє визнання. Автор написав його буквально на одному диханні – всього за 6 тижнів. Тільки в Німеччині за один рік (1929) книга розійшлася 1,5-мільйонним тиражем. У романі описувалися всі жахи і жорстокість війни очима 20-річного солдата. У 1933 році прийшли до влади нацисти і вирішили, що у представника німецької раси не може бути занепадницьких настроїв, вони оголосили Ремарка «зрадником батьківщини», позбавили німецького громадянства і влаштували показове спалення його книги.
Ільза Ютта Замбона – перша дружина письменника
Почалося справжнє цькування Еріха Марії Ремарка. Нацисти оголосили його нібито нащадком французьких євреїв. Ніби він навмисно змінив прізвище «Крамер» і написав його навпаки – «Ремарк». А автор всього на всього змінив написання свого прізвища на французький манер (Remarque). Письменник в поспіху покинув Німеччину і оселився в Швейцарії. За це нацисти відігралися на його сестрі. У 1943 році Ельвіру Шольц затримали за антигітлерівські висловлювання. На суді пожартували: «Ваш брат, на жаль, втік від нас, але вам не піти». Сестру Ремарка стратили на гільйотині.
Еріх Марія Ремарк і Марлен Дітріх.
Будучи в Швейцарії, Еріх Марія Ремарк познайомився з Марлен Дітріх. Це був пристрасний, але, в той самий час хворобливий роман. Вітряна красуня, то віддаляла, то наближала письменника до себе. У 1939 році вони разом їдуть у Голлівуд.
В Америці Еріх Марія Ремарк продовжує писати нові твори, кіностудії екранізують п’ять його романів. Здавалося б, що ще потрібно для щастя… але у письменника настає депресія. З цього стану його вивела нова любов – Полетт Годар. Ремарк називав її порятунком. Як не дивно, але три головні жінки в його житті були одного типу: великі очі, точені фігури, проникливий погляд.
Еріх Марія Ремарк і Полетт Годар.
1967 року німецький посол у Швейцарії урочисто вручив Ремаркові орден ФРН. Але вся іронія в тому, що після присвоєння нагороди, німецьке громадянство письменнику так і не повернули. Еріх Марія Ремарк помер 25 вересня 1970 року у віці 72 років. Марлен Дітріх прислала квіти на похорон письменника, але Полетт Годар не прийняла їх, пам’ятаючи про те, яким болісним був роман Ремарка з Марлен Дітріх.


Ремарки про Ремарка
Він довго був людиною без громадянства, адже німецького – його позбавили, а американське не поспішали видавати, сумніваючись у "моральному образі" письменника.

Ще раз моральність письменника і політична ситуація у світі стали зіграли не на руку Ремарку в 1931році, коли його висунули на Нобелівську премію. Цьому завадив протест Ліги німецьких офіцерів. Письменника звинувачували і в тому, що він написав роман за замовленням Антанти, а ще "називали зрадником батьківщини", "плейбоєм", "дешевою знаменитістю".
Що пов’язує його з Чарлі Чапліном, Герінгом і Гітлером. Можна би було сказати – кінематограф, але це було б не так близько до істини.

Не в змозі дістатися до письменника, фашисти вирішили відігратися на його родичах. Його старша сестра була заарештована і страчена за "антипатріотичні висловлювання" в 1943 році. "Ваш брат пішов від нас, але Вам не вдасться", – сказали в суді виголошуючи вирок.

Якщо з останнім і так все зрозуміло, то перший таки потребує уваги. Але все по порядку.

Ремарк довго шукав себе. Він встиг попрацювати продавцем надгробних пам'ятників, недільним органістом в каплиці при госпіталі для душевнохворих, пожити в циганському таборі і писати статті про улюблені алкогольні коктелі.

Красень, блондин, атлет, Ремарк за всіма ознаками був істинним племінним арійцем.

Він обожнював пафос і богемність. Апогеєм всього була – корона на візитівці і придбаний за 500 марок у збіднілого аристократа дворянський титул.

Доля складеться так, що сестра його першої дружини Ремарка Ютти Цамбона буде одружена з родичем Герінга.


Першу частину "На західному фронті без змін" Ремарк написав у квартирі Ленні Ріфеншталь – відомої режисерки, коханки Гітлера. Через п’ять років вона зніме легендарний нацистський фільм "Тріумф волі".

Найскандальніший не літературний роман Ремарка був, звичайно з Марлен Дітріх, проте другою дружиною його стала Полетт Годар. До того вона була одружена з легендою німого кіно Чарлі Чапліном – автором знаменитого антигітлерівського фільму "Диктатор".

До речі, твори Ремарка були екранізовані близько 20 разів. До однієї з них навіть доклав руку виходець з України Лев Мільштейн, відомий у Штатах під псевдонімом Льюіс Майлстоун. Більше того, стрічка навіть отримала премію Оскар.

Ірина Скакун


Еріх Марія Ремарк:любов і ненависть Еріх Марія Ремарк:любов і ненависть Reviewed by Василь Герей on 10:27:00 Rating: 5

Немає коментарів: