Радянська людина могла не пам’ятати, коли народився той чи інший її родич, але день народження Леніна - 22 квітня - повинен був знати кожен. Саме цього дня 1870 року з’явився на світ Володимир Ілліч Ульянов - майбутній Ленін. Його батько був калмиком, мати походила з єврейської родини, корені якої сягають Поділля.
Виключений з університету за політичну діяльність, Володимир Ульянов став професійним революціонером, очолив пролетарські маси, що призвело в Росії до більшовицької революції 1917 року, кінцевою метою якої була побудова «світлого майбутнього» в окремо взятій країні.
Йосип Сталін, соратник Леніна, продовжив експеримент, що супроводжувався терором, голодом, репресіями. Після розвінчання «культу особи» Сталіна в суспільстві з’явилася думка, в якій світлому богу Леніна протистояло зле божество Сталіна. Лише публікація додаткових матеріалів зірвала маску і з Лені-на - головного ідола комуністичної ідеології.
Ленін помер 21 січня 1924 року. Перед Політбюро постало питання, що робити з тілом покійного - забальзамувати, заморозити чи поховати? Патологоанатом Олексій Абрикосов, який керував розтином тіла, заявив, що надійних засобів бальзамування наука не знає, тому тіло краще поховати.
Із Харкова в Кремль полетіла телеграма від українського наркома освіти Володимира Затонського, який також працював у Всеукраїнській комісії сприяння вченим. Він повідомляв, що в Харківському медичному інституті на кафедрі анатомії є «декілька мумій, що відмінно зберігалися», роботи професора Воробйова.
Володимир Петрович Затонський - подолянин. Він
народився 1888 року в селі Лисець на Дунаєвеччині. 1895 року родина Затонських
переїхала поближче до Кам’янця-Подільського, оселилася на Підзамчі. В місцевій
гімназії Володя захопився хімією, пристрасть до науки проніс через усе життя. В
гімназії Затонський також вступив до учнівської соціал-демократичної
організації.
1924 року за наказом Затонського професора Харківського медінституту Володимира Воробйова відрядили до Москви, де він зупинився на квартирі хіміка Бориса Збарського, уродженця Кам’янця-Подільського.
1924 року за наказом Затонського професора Харківського медінституту Володимира Воробйова відрядили до Москви, де він зупинився на квартирі хіміка Бориса Збарського, уродженця Кам’янця-Подільського.
Саркофаг із тілом Леніна поклали в мавзолей, який відкрили для відвідування. При мавзолеї в Москві організували лабораторію, що відповідала за нетлінність тіла. Її завідувачем призначили Бориса Ілліча Збарського. Не забули і про Воробйова: 1927 року Володимир Петрович став науковим керівником Українського інституту експериментальної медицини, одночасно і далі викладаючи в Харківському медінституті.
1925 року Воробйов забальзамував тіло червоного командира Григорія Котовського, що зберігається в мавзолеї молдовського міста Котовська. 1927 року був нагороджений орденом Леніна, премією імені Леніна. Помер 1937 року при загадкових обставинах. Урна з прахом вченого до 2009 року була на кафедрі анатомії Харківського медінституту. В анатомічному музеї при виші стоїть воскова фігура знаменитого бальзаматора.
30 років очолював Збарський лабораторію при мавзолеї Леніна, спостерігаючи за температурним режимом, процесами, що відбувалися в тілі. В роки війни з німцями, коли саркофаг із вождем евакуювали в Тюмень, Борис Ілліч був поруч із ним. 1945 року за організацію лабораторії біохімії раку Збарського удостоїли звання Героя Соціалістичної Праці.
1949 року спільно з професором Сергієм Мордашевим і своїм сином Іллею Збарський провів роботу над тілом болгарського комуніста Георгія Димитрова, який помер у Москві. Ілля Збарський навіть супроводжував траурний спеціальний потяг із тілом Димитрова в Софію. Болгарський уряд намагався заплатити лікарям за роботу, однак Москва заявила, що «все це - подарунок радянського народу братнім болгарам». Борис Ілліч був нагороджений болгарською медаллю «За науку та мистецтво», яка зберігається в Кам’янець-Подільському історичному музеї-заповіднику.
1952 року Збарського заарештували «за шпигунство на користь Німеччини». Його протримали у в’язниці лише рік, однак сили вченого були підірвані. Він помер від серцевого нападу прямо на лекції 7 жовтня 1954 року.
Уже після смерті Збарського працівники лабораторії брали участь у бальзамуванні тіл в’єтнамського лідера Хо Ши Міна, ангольського Агоштінью Нету, корейського Кім Ір Сена.
З плином часу деякі кумири нації упокоїлися в землі. Так, 1992 року на центральному цвинтарі Софії перепоховали Георгія Димитрова, в серпні 1999 року п’ятьма вибухами знесли і його мавзолей. Проте збереглися мавзолеї з тілами Йосипа Броз Тіто, Мао Дзедуна, Володимира Леніна та деякі інші.
Валентина
ВОЛКОВА
Бальзаматор вождя
Reviewed by Василь Герей
on
05:58:00
Rating:
Немає коментарів: