Клавдія Шульженко:доля пісні і співачкиЛауреат Першого Всесоюзного конкурсу артистів естради (1939 р.), заслужена артистка РРФСР (1945 р.), народна артистка РРФСР (1962 р.), народна артистка СРСР (1971 р.). Нагороджена медаллю «За оборону Ленінграда» (1942 р.), орденом Червоної Зірки (1945 р.), орденом Леніна (1975 р.). Своєю творчістю вона внесла неоціненний внесок у розвиток і популяризацію радянської пісні та патріотичне виховання широких народних мас. Візитною карткою Клавдії Шульженко були пісні «Синий платочек» і «Давай закурим», які стали незаперечними шлягерами її часу і незмінно викликали овації в залі. 


Життя Шульженко почалася в Україні . Так що , всі українці по праву вважають цю талановиту жінку своєю землячкою і гордістю свого народу. День народження Клавдії - двадцять четверте березня 1906 . Біографія Клавдії почалася в досить простій , але творчій родині . Справа в тому , що батько Шульженко , будучи звичайним бухгалтером , дуже серйозно захоплювався музикою , грав у любительському оркестрі і співав .
 Напевно , саме від нього Клавдії передався талант до музики і любов до неї . Коли Клава була зовсім маленькою , тато часто брав її на концерти , де виступав його оркестр. Дівчинці дуже подобалося дивитися і слухати все, що відбувалося на сцені. Особливо , вона обожнювала голос свого тата. Варто відзначити , що батько Шульженко дійсно мав дуже гарний баритон . 
 Коли Клавдія трохи підросла , вона сама почала займатися в гуртку самодіяльності. Біографія зазначає , що дівчинка дуже любила грати . Тому , коли вона перебувала не на заняттях , то влаштовувала зі знайомими та друзями спектаклі прямо у дворі. Благо , посередині її двору стояла сцена , тому, можна було не турбуватися про те , де проводити виступи . Людям було цікаво прийти подивитися на те , що показувало юне дарування . А в репертуарі її трупи було безліч казок , доповнених піснями і танцями. Біля сцени стояла табуретка із залізною кухлем . Туди добрих глядачів просили кидати пожертви на постановки наступних вистав . 

Клавдія співала завжди , стільки , скільки себе пам'ятала . Проте ж , варто відзначити , що дівчинка ніколи не мріяла стати співачкою. Набагато більше її приваблювали різноманітні драматичні ролі. Просто , дівчина дуже рано почала цікавитися кіно. Вона дивилася на акторів і актрис , які виконували різні драматичні ролі і вирішила для себе , що сама хоче стати такою ж як і вони. Саме тому , дівчинка з великим інтересом вчила літературу і словесність . А ось музика для неї була заняттям несерйозним. Вона не сприймала свій голос , як такий вже особливий талант. І заняття з музики часто пропускала , вважаючи їх нецікавими . 


 Після школи Клавдія не думала про те , щоб вступати вчитися . Вона для себе вирішила , що піде відразу ж працювати в Харківський театр , яким керував Микола Синельников . Дівчина не одного разу ходила не спектакль , переглядала репертуар , і, врешті -решт , зробила висновок , що хоче працювати саме там. Тому , коли їй не було ще й сімнадцяти , Клавдія пішла на прослуховування. І, до речі , варто відзначити , що як би зневажливо вона не ставилася до музики , саме пісня допомогла їй . Клавдія заспівала відому українську пісню « Розпрягайте хлопці коней» . А акомпанував їй , до речі , ніхто інший, як сам Дунаєвський. Він уже був завідувачем музичною частиною , а Клава - лише нікому невідомою дівчиною . 
Потім , доля буде ще не раз зводити цих двох геніальних людей в професійному плані. Загалом , Клавдії вдалося влаштуватися працювати в театрі і вона стала грати свої перші ролі. Звичайно ж , спочатку їй ніхто не давав головні ролі , і вона грала , в основному , епізодичних персонажів. Хоча , втім , і в неї були досить цікаві і запам'ятовуються персонажі. А для дівчини , яка не мала ніякої освіти і лише досвід участі в гуртках самодіяльності , це дійсно було досить велике досягнення.
 Крім того , Клавдія заробляла собі на життя і виступами поза театром . Після закінчення вистав , вона працювала в клубах і на літніх майданчиках. І там , знову - таки , найчастіше саме співала , а не грала драматичні ролі. Але , Клавдія все не вірила , що їй уготована доля саме співачки , а не актриси. Так тривало аж до того моменту , коли долю дочки в руки вирішили взяти її батьки. 
Тато і мама вирішили , що Клавдії буде найкраще навчатися у професора харківської консерваторії Микити Чемізова . Саме ця людина змогла пояснити Клавдії , що її голос є справжнім подарунком природи , від якого нерозумно і безглуздо відмовлятися. Його необхідно розвивати , і , тоді , саме завдяки йому вона зможе стати дійсно відомою і великою. Дівчина все-таки прислухалася до професора і стала розвивати свої здібності. Ймовірно , якби не він , то ми ніколи б не знали такою геніальною співачки , як Клавдія Шульженко. 
 Якщо говорити про те , наскільки швидко до Шульженко прийшла слава , то , варто відзначити , що це сталося не за один день. Але , за досить невеликий проміжок часу , Шульженко стала дійсно відомою , а її пісні заспівав народ.

У неповні 30 років Клавдія Іванівна стає актрисою Харківського драматичного театру під керівництвом М.М. Синельникова, а влітку 1925 р. переводиться в Червонозаводський драматичний театр там же, в Харкові. 

 Як співачка Шульженко дебютувала 5 травня 1928 в Ленінграді, на сцені Маріїнського театру на концерті, присвяченому Дню друку. 

А в січні 1929 р. її голос почула московська публіка в мюзик-холі.

 1930 ознаменувався щасливою подією - Клавдія Іванівна Шульженко вийшла заміж за Володимира Пилиповича Кораллі, і в травні 1932 р. у них народився син Ігор.

 Естрадна діяльність йшла паралельно з драматичною. У жовтні 1931 р. в Ленінградському мюзик-холі відбулася прем`єра п`єси «Умовно вбитий», де Клавдія Шульженко зіграла роль Марійки Фунтікова. А в 1934 р. в «Белгоскіно» знялася в кінофільмі М. Авербаха «Хто твій друг?» В ролі Віри. 

 Перші грамофонні записи Шульженко під акомпанемент Михайла Корика були зроблені в 1936 р. 

У наступному, 1937 р. (і до 1937 р.) Клавдія Іванівна стає солісткою Джаз-оркестру під керуванням Якова Скоморовського. 

У грудні 1939 р. приходить перше визнання - у Москві, в колонному залі Будинку Союзів її оголошують лауреатом Першого Всесоюзного конкурсу артистів естради. 


 У січні 1940 р. в Ленінграді під керуванням Клавдії Шульженко і Володимира Кораллі (музичний керівник А. Семенов) створюється джаз-оркестр, який став дуже популярний і проіснував до літа 1945 р. 
З першого дня Великої Вітчизняної війни Джаз-оркестр стає Фронтовим джаз- ансамблем, з яким Клавдія Шульженко виступає перед солдатами прямо на передовій. За два роки концертної діяльності в складі Фронтового джаз-ансамблю Клавдія Іванівна взяла участь у 500 концертах 
В цей же час, у березні 1942 р., народився і зазвучав ніжний і трепетний «Синий платочек». 
 Хроніки бойової концертної діяльності лягли в основу документального фільму «Концерт-фронту», знятого в лютому 1942 р. (режисер М. Слуцький, сценарій А. Каплер). 

Батьківщина високо оцінила діяльність співачки і в 1942 на сцені Ленінградського Будинку Червоної Армії їй була вручена медаль «За оборону Ленінграда». 
 У 1943 р. Клавдія Іванівна Шульженко переїжджає до Москви і вже в лютому цього ж року бере участь у прем`єрній програмі «Міста-герої», присвяченій 25-річчю Червоної Армії, а в червні 1943 р. бере активну участь в нараді Спілки композиторів, присвяченому 25 -річчя Червоної Армії. 
9 травня 1945 співачці вручають орден Червоної Зірки; 25 вересня того ж року «За видатні заслуги в області вокального мистецтва» солістці Всеросійського гастрольно-концертного освіти К. Шульженко присвоюється почесне звання заслуженої артистки РСФРС. Ім`я Клавдії Шульженко відомо всій країні, у неї маса прихильників і шанувальників таланту. 
 Влітку 1947 р. відбулася прем`єра вокальної сюїти П.В. Соловйова-Сєдого «Повернення солдата», де автором віршів до всіх шести пісень циклу був А. Фатьянов, а акомпаніатором - Раїса Брановская. 
У 1954 р. Клавдія Шульженко знімається у кінофільмі В. Строєва «Веселі зірки» і випускає свою першу довгоочікувану платівку. 
 Клавдія Іванівна Шульженко вже майже 40 років на естраді. У листопаді 1962 їй присвоюється почесне звання народної артистки РРФСР за великі досягнення в області радянського естрадного мистецтва. Вона продовжує співати.
 У жовтні 1965 р. бере участь у Першому фестивалі естрадної пісні в Москві, в Державному театрі естради; є членом журі Всесоюзного фестивалю радянської пісні. 
У явнаре 1971 дає чотири сольних концерти в Ленінградському концертному залі (акомпаніатор Давид Ашкеназі).
 На знак визнання «великих досягнень в області радянського естадного мистецтва» Указом Президії Верховної Ради СРСР солістці Москонцерту Клавдії Іванівні Шульженко в травні 1971 р. присвоюється почесне звання народної артистки СРСР. 
У рік свого 70-річчя, 10 квітня 1976 р., Клавдія Шульженко дає ювілейний концерт в Колонному залі ,де  їй вручили орден Леніна.
 Олімпіада-80 зробила Клавдію Іванівну учасницею своєї культурної програми в травні 1979 року. 
У 1980 р Всесоюзна студія грамзапису записує контату «Син і мати» французького композитора Даріуса Мійо (текст Моріса Карем, російський переклад Н. Різдвяної). Партію Матері виконує народна артистка СРСР Клавдія Шульженко. 
У 1980 р. виходить її остання довгограюча платівка «Портрет». 
 У 1981 р. видавництво «Молода гвардія» випускає 1-е видання книги мемуарів «Коли ви запитаєте мене ...» (літературний запис Гліба Скороходова), а в 1985 р., вже після смерті співачки, виходить 2-е видання. 

18 грудня 1983 по першому каналу Центрального телебачення з великим успіхом пройшла прем`єра телевізійного фільму «Вас запрошує Клавдія Шульженко» (режисер С. Журавльов, автор сценарію Г. Скороходов).
 Це було остання участь великої співачки в зйомках. 

Особисте.


Перший шлюб Клавдія взяла у 1928 році. Її нареченим був Володимир Корралі ( Кемпер), відомий Одеський куплетист,з яким вона прожила 25 років. Від цього шлюбу  в травні 1932 року у них народився син Ігор.
Свою останню любов Шульженко зустріла в п'ятдесят. 21 липня 1956 Клавдія Іванівна Шульженко вважала своїм другим днем народження. У цей день з нею нарешті вирішив познайомитися загадковий «Г.Є.» - шанувальник, який довгі роки любив її здалеку, збирав платівки, ходив на концерти і не смів навіть близько підійти до своєї богині. 

Він лише надсилав їй листівки до усіх свят, з приводу і звідусіль, куди б не закидала його доля кінооператора: з Арктики або з Каракумів, з фронту і цілини. 


Георгій Кузьмич Єпіфанов був молодшим Клавдії Іванівни рівно на дванадцять з половиною років: вона народилася 24 березня 1906, а він - 24 серпня 1918 року. Але він завжди говорив, що відчуває себе набагато старше коханої дружини, вона здавалася  йому тендітною дівчинкою, яку потрібно оберігати і захищати. 
Георгій Кузьмич купив їй кооперативну квартиру, їздив з нею на гастролі, доглядав за нею вдома. Відданішої людини доля їй ніколи не дарувала. І жили б вони в мирі та любові, не дивлячись на різницю у віці і пересуди за спиною: в ті часи ще не було моди на молодих чоловіків - але все псувала її божевільна ревнощі. Вона так боялася втратити його, що влаштовувала сцени з найменшого приводу і без нього. Він терпів десять років, але в один жахливий для неї день грюкнув дверима і пішов з дому. 
Дванадцять довгих років вони не бачилися, навіть не розмовляли по телефону. Нарешті, напередодні свого 70-річчя, вона втихомирила гординю і перша подзвонила Єпіфанову. Наступного дня на її ювілейному концерті він, як у колишні щасливі роки, сидів у першому ряду: як тільки примудрився дістати квиток у Колонний зал Кремля.
 І хоч її обранцю було всього лише тридцять вісім , вони прожили разом тридцять щасливих років . 


Померла Клавдія Шульженко в 1984 році 17 червня у своїй московській квартирі , в якій прожила найкращі роки свого життя. 


Клавдія Шульженко:доля пісні і співачки Клавдія Шульженко:доля пісні і співачки Reviewed by Василь Герей on 14:40:00 Rating: 5

Немає коментарів: