Історія Альфреда Нобеля


Сьогодні знаменита Нобелівська Премія безперечно є найпрестижнішою нагородою в усьому світі. Вона щорічно присвоюється людям за культурні, академічні та наукові досягнення. Багато хто знає, що Нобелівську Премію затвердив Альфред Нобель, але мало хто чув його цікаву історію, яка криється за цим.Альфред Нобель народився 1833 року в Стокгольмі, в родині інженера. Його батько, Емануель Нобель, спеціалізувався в будівництві тунелів і мостів. Коли Альфред підріс, він почав працювати разом зі своїми братами в сімейному бізнесі батька. Для того, щоб будувати дороги в гірській місцевості, в ті часи використовували такі вибухові пристрої як нітрогліцерин і порох. Але проблема була в тому, що нітрогліцерин було дуже важко транспортувати в віддалені місця, так як він дуже чутливий навіть до невеликих коливань.Так, в 1864 році, під час того, як робітники вантажили нітрогліцерин на фабриці батька, стався вибух, який забрав життя шістьох людей, включаючи рідного брата Альфреда- Еміля Нобеля.
Після цього нещасного випадку, молодий Альфред почав думати про те, як зробити вибуховий пристрій більш безпечним, потужним, але при цьому всім, щоб його було легко транспортувати? Маючи деякі знання в області хімії, він почав експериментувати. І ось, одного разу, коли нітрогліцерин випадково пролився на диатомит (осадова гірська порода) і висох, вийшла цікава суміш, яку легко було транспортувати, але яка по силі вибуху не поступалася нітрогліцерину. Згодом, додавши туди кілька інших речовин, Альфред Нобель запатентував вибуховий пристрій, який він спочатку назвав: Безпечний порох Нобеля. А через час Альфред вирішив дати своєму винаходу грецьке ім’я Динаміт, що означає сила. Ця речовина миттєво стало популярним, так як їм легко можна було керувати і використовувати в різних цілях.
За короткий час винахід динаміту принесло Альфреду славу і великі гроші. Спочатку динаміт використовували в мирних цілях для підриву шахт, будівництва доріг і знесення старих будівель, але потім, бачачи його силу і потенціал, люди почали використовувати його у військових цілях. Незважаючи на те, що Альфред був пацифістом, спокуса великих грошей привело до того, що він побудував 90 фабрик з вироблення динаміту і іншого виду вибухового зброї.
Відпочинок з братами


У 1888 році, коли помер його рідний брат Людвіг Нобель, одна французька газета замість некролога (obituary) про Людвіга, надрукувала в своїй газеті некролог про Альфреда. Назва йшлося: Торговець смертю мертвий! А в самій статті автор жорстко критикував Альфреда за його винахід динаміту і за безліч смертей, які пішли тому. Автор обурювався, що Альфред Нобель казково розбагатів на тому, що він винайшов шлях, як в найкоротші терміни знищувати максимальну кількість людей … (Цікаво те, що помилковий некролог дуже часто виходив в друк. Найвідоміший приклад тому – Марк Твен, який прокоментував некролог про себе : Чутки про мою смерть сильно перебільшені :).
Прочитавши про себе цю статтю у відомій газеті (Альфред тоді жив у Парижі), Нобель дуже засмутився і вирішив, що після своєї смерті він хотів би залишити зовсім інше спадщину!Щоб його пам’ятали не як винахідника потужної зброї, а як людину, що вклав своє життя в досягнення миру на землі!
І так 27 жовтня 1895 року в шведському клубі Парижа Альфред затвердив Нобелівську Премію, віддавши в новий фонд 94% всього свого майна. Тоді це був 31 мільйон шведських крон, що на сьогоднішній день це приблизно 472 млн американських доларів!
Після оголошення заповіту в залі запанувала напружена тиша. Родичі великого винахідника, одного з найбагатших людей на планеті, марно намагалися зберегти самовладання. Мовчання порушив невисокий пан у чорному сюртуку ("Зведений брат покійного, промисловець, проживає у Фінляндії", - легко пригадав Арвін), який вигукнув: "Це нечувано!" і рішуче вийшов геть. За ним потягнулися інші. Коли зал спорожнів, нотаріус дістав листок і знову уважно перечитав текст, прикидаючи в думці, на підставі чого спадкоємці могли б заперечити заповіт, - а в тому, що саме так вони і вчинять, бувалий юрист не сумнівався
Знаменитий заповіт
Так з’явилася найпрестижніша нагорода в світі-Нобелівська Премія.

Сьогодні Нобелівська премія щорічно вручається людям, які внесли величезний вклад в такі науки, як фізика, хімія, література, медицина, а також за досягнення миру на землі.Переможцям дають велику золоту медаль із зображенням Альфреда Нобеля і грошовий приз, який еквівалентний 1,4 мільйону доларів!
Кажуть, що до затвердження Нобелівської премії, незважаючи на маєток мільйонів доларів, Альфред страждав на депресію. Він ніколи не був одружений, і у нього не було близьких друзів. Його єдиним другом був пастор протестантської церкви в Парижу- Nathan Söderblom.За розповідями обізнаних людей, саме пастор зіграв велику роль в тому, що Альфред перекваліфікувався з зброяра в філантропа. (Пастор Nathan Söderblom сам отримав Нобелівську Премію Миру в 1930 році). Слухаючи проповіді пастора, а також регулярно відвідуючи церкву і займаючись благодійністю, Альфред поліпшив свій емоційний стан.

Діяльність Альфреда Нобеля як драматурга - один з маловідомих фактів його біографії. Його єдина п'єса, «Немезида», 4-актна трагедія в прозі про Беатрис Ченчи, була написана, коли він був при смерті. Весь тираж, виданий у Парижі в 1896 році, крім трьох примірників, був знищений відразу після його смерті, так як п'єса була визнана церквою скандальною і богохульною. Перше вціліле видання (двомовне, шведською та есперанто) було опубліковано в Швеції в 2003 році, а в 2005 році в Стокгольмі в день смерті вченого відбулася прем'єра спектаклю.
Могила Нобеля у Стокгольмі


Фобії
Альфред Нобель дуже боявся помилково опинитися похованим заживо. Він наказав, щоб після його смерті йому розпороли вени і викачали всю кров.

Ставлення до збро
ї
Протягом усього життя Нобель сповідував пацифістські ідеї. Він вважав, що якщо у противників з'явиться зброя, яка може моментально знищити один одного, то вони зрозуміють, що нічого не виграють від війни, і припинять конфлікт.
Пам'тник у Дніпропетровську


Винаходи
Динаміт

Нобель відкрив, що нітрогліцерин у складі інертної субстанції, такий, як діатомова земля (кизельгур), стає безпечнішим і зручнішим для використання, і цю суміш в 1867 році він запатентував під назвою динаміт
Історія Альфреда Нобеля Історія Альфреда Нобеля Reviewed by Василь Герей on 12:59:00 Rating: 5

Немає коментарів: