Георгій Нарбут: творець стилю


 

Георгій Нарбут — український художник-графік, ілюстратор. Саме він став автором перших українських державних знаків (банкнот і поштових марок), з-під його руки вийшов проєкт герба Української держави. Його творчість неймовірно вплинула на розвиток українського мистецтва, та й сучасні українські митці звертаються до робіт Нарбута, використовуючи художні методи і прийоми.


Георгій Нарбут народився 1886 року на хуторі Нарбутівка Чернігівської губернії. Першу художню освіту опановував самотужки, а у віці 20 років разом із братом поїхав до Санкт-Петербурга, де прожив 11 років. Багато років митець віддав навчанню: це були уроки з Іваном Білібіним, Мстиславом Добужинським, Єлизаветою Званцевою. У 1909 році Нарбут вирушає до Мюнхена, де навчається в школі Шимона Голлоші.

Сімейний портрет


Нарбут завжди приділяв особливу увагу українському стародавньому мистецтву, що значно вплинуло на його творчий шлях.



У березні 1917 року художник переїхав до Києва, де займався розробкою ескізів військових мундирів армії України, працював над етикетками, пакованням та поштовими марками. Того ж року Нарбут став викладачем графіки в Українській академії мистецтв, а пізніше — її ректором.< /p>



Працював художник також і у відомих журналах — "Наше минуле", "Зорі", "Солнце Труда" та "Мистецтво".

На жаль, Георгій Нарбут прожив лише 34 роки — він помер від епідемічного висипного тифу.



Українська абетка

Графічна серія "Українська абетка" стала провідною у творчості Нарбута. У своїх роботах він поєднував різні жанри. Тут і гумор, і фантастика, і козацьке бароко та багато чого іншого.



Ця робота є ідеальним взірцем шрифтового дизайну Нарбута. На жаль, через хворобу художник не встиг закінчити її.

Абетка Нарбута складається з 14 літер з обкладинками, які він створив у 1917 році, а через два роки додав ще три літери.



Дизайн українських грошей

Нарбут був першою людиною після Володимира Великого та Ярослава Мудрого, хто зобразив тризуб на українських грошах, через що його називають батьком українських грошей. Він автор 13 з 24 банкнот, випущених за часів української державності у 1917-1920 роках.



В часи Української Народної Республіки Нарбут розробив дизайн для купюр номіналом 100 та 500 гривень. До речі, саме Нарбут також розробив дизайн перших поштових українських марок, що деякий час функціонували як монети.



Створені купюри отримали високу оцінку від найкваліфікованіших майстрів друкарства з Франції і Німеччини, тому нарбутівські банкноти можна вважати і художніми творами. В першій українській банкноті лише на одній зі сторін Нарбут використав 9 варіантів оригінального шрифту.

Проєкт герба Української Народної Республіки

Нарбут — один із художників, які подавали свої ескізи на створення українського герба. За його задумом, у центрі на тлі синього щита стоїть козак зі зброєю, навколо щита — рослинний орнамент у стилі бароко, а зверху зображено тризуб.


Офіційно гербом УНР було визнано тризуб Володимира Великого, який і досі є малим Державним Гербом України.

Попри тривалий час життя за межами України, Григорій Нарбут став одним із першовідкривачів української художньої старовини як естетичного явища. Захопившись козаччиною, Георгій Іванович не тільки пише в «українському стилі», а й починає говорити українською літературною мовою. Що далі, то більше заглиблюється він в українську історію, повертається до свого захоплення геральдикою. Майстер створює значну кількість гербів.

Проект однострою


Ілюстрації до казок

Ще навчаючись у Санкт-Петербурзі, художник вступає до мистецького об'єднання "Світ мистецтва" і вперше починає ілюструвати казки. Після повернення до України Нарбут працював над оформленням журналів. Однією з найвідоміших його робіт є журнал "Мистецтво". У своїх графічних ілюстраціях до тижневика Нарбут використав трикутник Серпінського.



Остання робота автора, яку, на жаль, він так і не встиг закінчити, — ілюстрації до перевидання "Енеїди" Івана Котляревського.


Могила


Богдан БІЛОШЕНКО

Колаж Василя ГЕРЕЯ

Розміщення цієї публікаці на інших сайтах без відкритого активного посилання

 на "На скрижалях" заборонено.

Читайте нас на

 https://www.facebook.com/naskryzhalyah


Георгій Нарбут: творець стилю Георгій Нарбут: творець стилю Reviewed by Василь Герей on 13:12:00 Rating: 5

Немає коментарів: